Przypominamy: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę antysmogową. KOMENTARZE

 

Tabela jest na bieżąco uzupełniana:

Gmina

Zakaz palenia węglem

Normy jakości pieców

Wymiana pieców

Komentarz gminy

         
Kraków 

Tak

-

Tak

ZOBACZ
Tarnów  Nie Nie Tak

„Wymieniliśmy już ok. 500 palenisk – uważamy, że od zakazów skuteczniejsze są rozwój sieci ciepłowniczej i programy wymiany pieców”.  

Nowy Sącz Nie

Nie

Tak

„Nie możemy krzywdzić najbiedniejszych mieszkańców. Nasza gospodarka oparta jest na węglu. Realizujemy za to program KAWKA, zakładający wymianę pieców węglowych na gazowe. Na ten cel przeznaczymy ok. 10 mln złotych”  

Nowy Targ  Nie Nie  Tak

„Nie przewidujemy zakazu palenia węglem. Bierzemy jednak pod uwagę wyeliminowanie palenia węglem najgorszej jakości”

Zakopane Nie  Nie Tak

„Postawimy na edukację, nie zakazy. Rozważamy wprowadzenie dopłat do kupna pieców dla najbiedniejszych mieszkańców”

Bochnia  Brak decyzji Brak decyzji Brak decyzji

„Niska emisja badana u nas jest już od lat. Programu wymiany pieców nie było, ale niektórzy właściciele prywatnych posesji otrzymywali dofinansowanie do ogniw słonecznych. Trudno na razie określić, w jaki sposób Bochnia zareaguje. Nad tym zastanowi się komisja komunalna Rady Miasta i burmistrz. Na szczęście jesteśmy w lepszej sytuacji niż Kraków: komunikaty mówią, że jest u nas >>możliwość przekroczenia norm powietrza<<, ale znaczących przekroczeń na razie nie ma. Co nie znaczy, że nie może być lepiej”.

Sucha Beskidzka Nie Nie Tak

„Realizujemy na szeroką skalę program wymiany pieców, np. na całym osiedlu Beskidzkim budujemy kotłownie gazowe - tym samym znika z jednego bloku od 30 do 100 pieców węglowych. Efekt ekologiczny jest potężny. Do tego dochodzi program montażu kolektorów słonecznych, termomodernizacja budynków oublicznych. Przegłosowaliśmy też rezolucję do Sejmu o wprowadzeniu zakazu palenia odpadami węglowymi. Naszym zdaniem takie zakazy powinny być wprowadzane na poziomie ustawowym: działania pojedynczych gmin nie będą tu miały takiego efektu”

Kalwaria Zebrzydowska Nie Nie Tak

„Temat musimy przedyskutować, uważamy, że najpierw trzeba informować, później karać. Zakazy i ograniczenia na razie odkładamy w czasie”  

         
         
Krzeszowice Nie Nie  Tak  „Przygotowujemy programy ochrony powietrza, do tej pory w trzystu gospodarstwach udało się zamontować kolektory słoneczne. Planujemy też wdrożyć program wymiany pieców. Zakaz palenia węglem w gminie miejsko-wiejskiej byłby trudno do przeprowadzenia - ceny gazy dla wielu mieszkańców byłyby zbyt wysokie". 
Liszki Brak decyzji Brak decyzji Brak decyzji

„Ustawa antysmogowa to świeża sprawa, będziemy o tym rozmawiali na posiedzeniach Rady Gminy, jeszcze za wcześnie by mówić o zakazach”. (…) We wszystkich szkołach i budynkach publicznych wymieniliśmy piece z węglowych na gazowe”

Mogilany Nie Nie Nie

„Przystępujemy do programu „ekodoradcy” – niestety nie mamy [wdrożonego] programu ochrony powietrza, bo to się wiąże z kosztami, więc nie możemy przystępować do wymiany pieców. Jako gmina w tym temacie stoimy więc w miejscu, a pomysły o wprowadzeniu norm jakości pieców czy węgla na razie jeszcze raczkują”  

Niepołomice Brak decyzji Brak decyzji Tak

„Wraz z podpisaniem ustawy przez prezydenta nasz departament środowiska rozpoczął analizę, w jaki sposób te nowe rozwiązania prawne Niepołomice mogłoby wykorzystać. Równocześnie weźmiemy udział w projekcie wymiany pieców w aglomeracji krakowskiej. W przyszłym tygodniu w naszej gminie mieszkańcy będą mogli przyjść też na wystawę pieców wysokoenergetycznych – żeby zobaczyć, jak one wyglądają i jak funkcjonują”.  

Sułkowice Nie Nie Brak decyzji „W tej chwili nie mamy jeszcze planu ochrony środowiska. Ustawą antysmogową zajmiemy się na najbliższej sesji Rady Gminy. Jak dotąd w tym temacie jeszcze niczego nie zrobiliśmy, nie było też programu wymiany pieców.  Za to na budynkach użyteczności publicznej zamontowaliśmy tzw. >>solary<<".
Wieliczka  Nie Nie Tak

„Dotąd przeprowadziliśmy wymianę pieców w instytucjach publicznych. Jeśliby pojawiły się pieniądze na wymianę kotłów w prywatnych gospodarstwach, chętnie z takich funduszy skorzystamy. Uważamy, że zakazy tutaj nie są skuteczne, bo ludzie znajdą sposoby, by je obejść”.  

Zabierzów  Nie Nie Tak

„Przygotowujemy program dotacji do wymiany pieców węglowych, zostanie przegłosowany prawdopodobnie na październikowej sesji Rady Gminy. Prawdopodobnie od przyszłego roku mieszkańcy będą mogli zgłaszać się do uzyskania dotacji. Dotowane będą m.in. piece gazowe, węglowe, na biomasę i elektryczne. 

Zielonki Nie Nie Tak

„Jest opracowywany plan gospodarki nisko-emisyjnej: zakłada wymianę kotłów grzewczych, termomodernizację budynków publicznych, ale też budowę ścieżek rowerowych czy wymianę oświetlenie ulicznego. Zakaz palenia węglem na razie nie jest przewidziany. Nad planem w najbliższym czasie będzie głosowała Rada Gminy”.   

 

 

(Karol Surówka/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: