Statystyki nie pozostawiają złudzeń, ponieważ ciągle utrzymują się na podobnym poziomie. W 2019 roku policja odnotowała w Małopolsce 327 oszustw seniorów a w 2020 - 317. Jeżeli chodzi o usiłowania dokonania oszustwa, w 2019 roku było ich 146, a rok później 167. Przestępcy działają bardzo prosto. Niezależnie czy jest to oszustwo metodą "na wnuczka", "na wypadek samochodowy" czy "na policjanta" - podkreśla Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

"Często robią wcześniej taki sondaż - dzwonią do osób, które typują z książki telefonicznej, podają się za pracowników administracji budynku, za pracowników opieki społecznej, za pracowników ZUS-u, pytają o powiązania rodzinne, stan majątkowy. Dzięki temu później, po kilku dniach, dzwonią, przedstawiając się jako członkowie rodziny, wiedzą już o pieniądzach na koncie czy gotówce posiadanej w miejscu zamieszkania" - opisuje Gleń.

Ofiary często wyszukiwane są w starych książkach telefonicznych.

"Wyszukują osoby, które posiadają imiona, które były popularne kilkadziesiąt lat temu, przez to rozmówcy to najczęściej osoby starsze" - dodaje rzecznik.

Przestępcy proszą o wykonanie przelewu albo pieniądze odbiera kurier. Jak podkreśla Krystyna Rozłonkowska z Krakowskiej Rady Seniorów - osoby starsze odbierają każdy telefon i nie potrafią przerwać rozmowy.

"Senior czasami niedosłyszy, może nie włożył aparatu słuchowego i po prostu zaczyna rozmawiać, a to już jest być może nawet jakimś potwierdzeniem umowy" - mówi Rozłonkowska.

"Przychodzimy na obiadek, czekając na zupę u babci, każdy jest w komórce, a może powinniśmy ich właśnie pouczyć, porozmawiać, pokazać - babciu, tak się wyłącza telefon. Może zainwestujmy jeszcze w telefony dla seniorów, bo są takie duże telefony z dużym cyferblatem, bo w tych stacjonarnych często nie ma wyświetlaczy, senior nie wie, kto dzwoni, odbiera każdy telefon, bo on ciągle czeka, że zadzwoni wnuczek, że zadzwoni córka. A młodzi ludzie są niestety zabiegani" - dodaje.

Łukasz Salwarowski, redaktor naczelny magazynu Głos Seniora zwraca uwagę na zmienność technik manipulacji stosowanych przez oszustów. Przestępcy chętnie wykorzystują sytuację pandemii.

"Dawniej przestępca musiał wyprowadzić seniora z równowagi, wystraszyć go tym, że straci pamięć, że umrze na raka, że nie pozna swojej wnuczki - na tych słynnych prezentacjach garnków, materacy czy masażerów. Teraz przestępcy mają bardzo łatwą sytuację, o wiele łatwiejszą, ponieważ dezorientacja wytworzyła się naturalnie na skutek pandemii i zagrożenia życia. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby seniorów uspokajać i wspierać ich psychicznie" - zaznacza Salwarowski.

Jeżeli już dojdzie do rozmowy w takich okolicznościach Krystyna Rozłonkowska ma, jak twierdzi, uniwersalną radę: "Wystarczy powiedzieć - proszę pani, proszę pana, u mnie jest syn z wnukami, ja teraz nie mam czasu. To podobno bardzo działa".

Policja nigdy nie prosi o pieniądze i nie informuje telefonicznie o prowadzonych akcjach.

 

Magdalena Zbylut-Wiśniewska/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.