Deklarację radni województwa przyjęli jednogłośnie w trosce - jak czytamy w komunikacie dla mediów - o środowisko naturalne oraz z myślą o przyszłych pokoleniach. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku.

„Chcemy być bardziej ekologiczni na co dzień i promować nawyki przyjazne środowisku. Liczymy, że rezygnacja z jednorazowych naczyń i opakowań w naszym urzędzie będzie inspiracją dla innych instytucji” - powiedział marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Deklaracja zobowiązuje województwo małopolskie do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dla tworzyw sztucznych jednorazowego użytku oraz promowania pozytywnych nawyków konsumenckich i innowacyjnych modeli działalności gospodarczej, opartych m.in. na wykorzystaniu odpadów z jednego procesu produkcyjnego jako surowca w innym procesie. Proekologiczny kierunek działań – zgodnie z zapowiedziami urzędu marszałkowskiego – zostanie również uwzględniony w pracach nad dokumentami strategicznymi dla województwa, m.in. Strategii Rozwoju Województwa „Małopolska 2030 oraz Planie Gospodarki Odpadami Województwa Małopolskiego.

Wicemarszałek Tomasz Urynowicz zwrócił uwagę, że tylko w Unii Europejskiej powstaje ponad 26 mln ton plastikowych odpadów rocznie, z czego mniej niż jedna trzecia jest zbieranych i poddawanych recyklingowi. Reszta – jak mówił - trafia do odpadów zmieszanych i do środowiska, zagrażając zdrowiu ludzi i zwierząt.

„Zobowiązanie +Małopolska wolna od plastiku+ to krok w stronę poprawy stanu środowiska naturalnego, a jednocześnie realizacja założeń projektu EkoMałopolska” – podsumował wicemarszałek.

 

 

(PAP/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.