Program Ochrony Powietrza to dokument określający zestaw działań antysmogowych mający obowiązywać przez trzy lata, do 1 stycznia 2023 roku. Dokument kierunkuje politykę samorządu na rzecz poprawy jakości powietrza. 

Tymczasem według Krakowskiego Alarmu Smogowego zapisy tego programu zostały, tu cytat, "rozwodnione" pod naciskiem grupy lobbystów węglowych

 "Wyeliminowano zakaz paliw stałych w uzdrowiskach. Wyeliminowano także obowiązek wymiany kotłów na inne niż węglowe. Wydłużono również maksymalny czas kontroli w przypadku stwierdzenia spalania na przykład odpadów. Proponowano jeden dzień, teraz to są dwa dni" - mówi Anna Dworakowska.

Po drugiej stronie są m.in. rolnicy, kominkarze i kominiarze, którzy twierdzą, że walkę z zanieczyszczeniami trzeba odłożyć do czasu, kiedy Małopolskę będzie na to stać. 

"Ekonomicznie zostajemy usunięci z rynku, dlatego że podnosi nam koszty utrzymania energii trzykrotnie. Tracimy konkurencyjność" - mówi Robert Piorunowicz, rolnik z okolic Proszowic.

Swoje argumenty ma także Krzysztof Woźniak z Polskiego Forum Klimatycznego.

"Cały dokument POP nie idzie w kierunku ochrony środowiska, ochrony powietrza, tylko jest to dokument marketingowy. W dokumencie tym likwiduje się biomasę, która jest odnawialnym źródłem energii. Jest tam wiele napisów, które urzędowo każą likwidować to źródło" - twierdzi.

Wśród niezgadzających się z projektem programu są również kominiarze. Edward Łysak z Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy w Tarnowie przekonuje, że węgiel jest, co prawda, szkodliwy, ale można obniżyć ową szkodliwość, dzięki odpowiedniemu sposobowi palenia.

"Węglem powinno się rozpalać od góry, nie od dołu. Mniej jest wtedy wydzielanych substancji szkodliwych dla zdrowia" - wyjaśnia kominiarz.

"Zwolennicy nieprowadzenia działań ekologicznych mówią, że ten dokument jest radykalnie zły. Zwolennicy czystego powietrza mówią, że jest radykalnie słaby. Ja myślę, że jesteśmy w dobrym miejscu, ponieważ on musi być elementem pewnego kompromisu. Proszę też pamiętać, że ten dokument, jak rzadko który w przestrzeni formalno-prawnej, był konsultowany przez pół roku" - komentuje Tomasz Urynowicz, wicemarszałek  województwa małopolskiego.

W poniedziałek komisja Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa pozytywnie zaopiniowała projekt programu. Wsparcia udzieliło także Ministerstwo Rozwoju. Wicepremier Jadwiga Emilewicz przekazała telefonicznie słowa uznania dla kierunków działań zawartych w przygotowywanym programie.

 

Magdalena Zbylut-Wiśniewska/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.