Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Urynowicza w środę na konferencji prasowej, każdego dnia do urzędu marszałkowskiego napływają nowe sygnały od mieszkańców, którzy są świadkami łamania przepisów dotyczących ochrony środowiska, w tym uchwały antysmogowej.

Na 1 tys. ekointerwencji wykonano blisko 400 kontroli, które w większości przypadków zakończyły się pouczeniami. Dotychczas służby nałożyły sześć mandantów i pobrały kilkanaście próbek z palenisk.

„Popatrzymy na te tysiąc interwencji nie jako na tysiąc donosów, tylko wzrost zainteresowania mieszkańców sprawami środowiskowymi” – mówił wicemarszałek. Zapowiedział także, że za dwa miesiące będzie gotowa aplikacja ekointerwencji na smartfony i tablety.

Formularz ekointerwencji został uruchomiony 26 marca na stronie internetowej powietrze.malopolska.pl. Za jego pośrednictwem mieszkańcy województwa mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie urząd marszałkowski prosi o informację zwrotną nt. wyników przeprowadzonych kontroli.

Wicemarszałek Małopolski na środowym briefingu prasowym zaapelował również do samorządów gminnych, by zamieściły na swoich stronach internetowych link odsyłający do informacji o systemie ekointernwencji. „Do dziś niestety samorządy gminne nie zamieściły linka na swoich stronach internetowych z informacją o systemie” – powiedział Urynowicz.

 

Katarzyna Jabłońska/PAP/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.