Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Palenie od góry sposobem na zmniejszenie smogu? KAS ma wątpliwości

  • Aktualności
  • date_range Piątek, 2017.02.17 11:25 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 23:10 )
Palenie od góry polega na spalaniu warstwy paliwa od góry a nie od dołu. W Tarnowie aktywiści przekonują, że to czysty i efektywny sposób spalania węgla i drewna. Radio Kraków dotarło do częściowych wyników badań, które potwierdzają, że ta metoda nie jest sposobem na rozwiązanie problemu smogu. Testy pokazały, że ta metoda nie pozwala na zmniejszenie emisji, do poziomu, który gwarantuje czyste powietrze. Dlatego do tej metody sceptycznie podchodzi Krakowski Alarm Smogowy.

Fot. Pixabay

Palenie od góry propagują tarnowscy aktywiści antysmogowi podczas spotkań osiedlowych. Podczas spotkań na osiedlu Piaskówka czy Krzyż przekonywali, że dzięki zasypaniu węglem kotła i ułożeniu podpałki na górze "lotne części paliwa przechodzą przez palący się żar i się spalają. Ta energia ogrzeje nasz dom, będziemy mieli więcej pieniędzy i drugi plus, nie zatruwamy środowiska" - przekonywał Krzysztof Woźniak z Grupy Zdrowego Oddychania.

Propagatorzy tej metody podkreślają, że dzięki niej z komina wydobywa się dużo mniejszy dym. Sceptycznie do takiej tezy podchodzi dr inż. Jakub Bartyzel z AGH. Przypomina, smog to także substancje gazowe. "Co więcej z tych substancji gazowych tworzą się tzw. pyły wtórne, czyli one dopiero w atmosferze zamieniają się w substancje stałe i z nich dopiero mogą się tworzyć pyły" - tłumaczy Bartyzel.

Skuteczność metody badali specjaliści z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Z częściowych wyników badań wynika, że właściwie palenie węgla od góry może zmniejszać emisję czadu i pyłów. Jednak znacznie może wzrosnąć poziom rakotwórczego Benzo(alfa)Pirenu.

Dr inż. Katarzyna Matuszek z Instytutu podkreśla, że wstępne wyniki zmian techniki spalania z tradycyjnej na spalanie od góry wskazują, że w niektórych urządzeniach emisja CO (czadu) zmniejsza się o około 10 procent, pyłu średnio o połowę. Natomiast jeśli chodzi o rakotwórczy Benzo(alfa)Piren - czasem jest go mniej, a czasem przybywa. Zależy to od zastosowanego paliwa i konstrukcji kotła. 

"Możemy zmniejszyć emisję niektórych zanieczyszczeń, jednak nadal jesteśmy daleko nawet od kryteriów najniższej, trzeciej klasy normy, a dopiero ona gwarantuje nam to, że będziemy oddychać w miarę czystym powietrzem" – podkreśla inż. Matuszek w rozmowie z Radiem Kraków. Dodaje jednak, że „jeśli można palić od góry i producent zaleca, są lepsze wyniki, palmy od góry. Zróbmy jednak tak, żeby ta warstwa żaru była odpowiednio „gruba”, żeby powietrze było równomiernie doprowadzane do paliwa i żeby, patrząc od góry, żar zalegał na całej powierzchni paliwa tak, aby wymusić przejście produktów odgazowania „świeżego” paliwa przez warstwę żaru, gdzie panuje wysoka temperatura".

Sceptycznie do metody palenia od góry podchodzi Krakowski Alarm Smogowy. Anna Dworakowska zastrzega, że nie we wszystkich piecach można palić od góry. "Nigdy przy tej metodzie nie osiągniemy takiej emisji, jaką da nam zamiana węgla na gaz, a nawet z węgla na węgiel, na nowoczesny kocioł 5. klasy".

Zwolennicy i przeciwnicy palenia od góry zgodnie apelują, żeby przed rozpoczęciem stosowania tej metody przeczytać instrukcję pieca i skonsultować się kominiarzem. Także dla sprawdzenia kotła i całej instalacji. Niewłaściwie stosowanie może się skończyć nawet wybuchem pieca.

Katarzyna Maciejczyk, Bartek Maziarz/wm

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię