Dodatkowo w ciągu okresu próbnego nowi kierowcy będą musieli się mieć szczególnie na baczności. Jeśli popełnią dwa wykroczenia, muszą odbyć dodatkowy kurs, taki sam, jak osoby, które uzbierały 24 punkty karne. Po tym kursie przez 5 lat będą na cenzurowanym, jeśli uzbierają 24 punkty karne, na stałe stracą prawo jazdy.


Zapis rozmowy Karola Surówki z dyrektorem Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Markiem Dworakiem.

Na czym te zmiany będą polegały, jak wejdą w życie?

- Pomiędzy 4. a 8. miesiącem od momentu zdania egzaminu osoba, która zda, będzie musiała dostarczyć właściwemu staroście zaświadczenie o ukończeniu kursu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dwie godziny kursu odbywają się w każdym WORD-zie a godzina w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. To ma na celu uświadomienie młodemu kierowcy, jak może być niebezpiecznie, gdy przekroczy prędkość. Dwie godziny z teorii w WORD-zie to kwestia przypomnienia podstawowych przepisów. Poza tym taki kierowca musi jeździć z zielonym listkiem, nie może w terenie zabudowanym przekroczyć prędkości 50 km/h także w nocy, będzie mógł jechać tylko 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Po ukończeniu 8. miesiąca staje się pełnoprawnym kierowcą, ale jest dalej w okresie próbnym do upływu dwóch lat. Wtedy dwa wykroczenia popełnione w ruchu drogowym powodują, że zostaje skierowany na kurs doedukacyjny jak punktowicze. Wtedy wchodzi w okres 5 lat, kiedy uzbiera 24 punkty, to straci prawo jazdy. Dodatkowo jedno przestępstwo w zakresie ruchu drogowego też skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. Młodzi kierowcy będą musieli się pilnować przez 2 lata. Jeśli te dwa wykroczenia popełnią to od momentu ostatniego wykroczenia, na kolejne dwa lata przedłuża się okres próbny. Trzy wykroczenia to cofnięcie prawa jazdy.

Na razie w małopolskich WORD-ach nie ma Centrów Doskonalenia Jazdy. Czy małopolskie WORD-y zdążą do 4 stycznia?

- Nie ma potrzeby, żeby to było od 4 stycznia. Taka osoba dopiero po 4 miesiącach od zdania egzaminu będzie tego potrzebowała. Małopolskie WORD-y nie uruchomią takiego ośrodka do 4 maja 2016 roku. Nie zdążą. Jesteśmy na wstępnym etapie. Będziemy chcieli zbudować taki ośrodek, ale nie jest to prosty proces. To duża inwestycja. Jesteśmy na etapie wstępnym. Jest szansa, że za 2 lata to powstanie.

Do tego czasu kierowcy będą musieli jechać do Jędrzejowa?

- Na razie najbliższy ośrodek jest w Jędrzejowie, jest w Wielkiej Wsi i w Opolskim. Być może jacyś prywatni przedsiębiorcy zbudują ośrodek w Małopolsce. Są do tego przymiarki.

To konieczne? Nie staje się zbyt skomplikowany proces uzyskiwania uprawnień do kierowania?

- Proces się nie zmienia. Kurs ma zwracać uwagę młodym kierowcom. Oni jak już trochę pojeżdżą, to stają się najbardziej niebezpieczni. Zaczynają ostrożnie, potem czują się lepiej i niektórzy jeżdżą brawurowo. Dlatego będzie kurs teoretyczny i praktyczny. To wytonuje negatywne emocje. Zaostrzenie nadzoru jest podobne do innych krajów. Nie jesteśmy krajem, który wprowadza obostrzenia niespotykane w Europie. My gonimy Europę. Pamiętajmy, że jesteśmy na czarnej liście krajów, gdzie jest duża śmiertelność wypadków. Chodzi o to, żebyśmy zawsze spokojnie docierali do celu.