Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nie żyje Józef Oleksy. Miał 68 lat

  • Aktualności
  • date_range Piątek, 2015.01.09 08:12 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 22:58 )
Józef Oleksy, były premier Polski, zmarł dziś rano. Od kilku lat walczył z nowotworem. Miał 68 lat.

fot. wikipedia

Józef Oleksy urodził się w Nowym Sączu. Od 1969 roku należał do PZPR - był w niej do rozwiązania partii w 1990 roku. Uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu po stronie rządowej. W latach 90. najpierw był marszałkiem Sejmu, potem premierem rządu.

Ustąpił po oskarżeniach ministra spraw wewnętrznych Andrzeja Milczanowskiego o działalność szpiegowską na rzecz Rosji pod pseudonimem "Olin". Zarzuty te nie zostały potwierdzone. Jego oświadczenie lustracyjne zakwestionował sąd - nie wpisał, że w latach 70. był tajnym współpracownikiem Agenturalnego Wywiadu Operacyjnego. Ostatecznie Sąd Najwyższy, uznał, że polityk napisał nieprawdę, ale nie skłamał, gdyż przy wypełnianiu oświadczenia lustracyjnego miał być wprowadzony w błąd przez ówczesnego szefa WSI.

- Odszedł nestor polskiej lewicy - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Dariusz Joński z SLD. - Postać absolutnie wyjątkowa. Przez całe życie był państwowcem i mężem stanu. Interes państwa był dla niego wartością najwyższą. Wszyscy straciliśmy ważnego polityka.

Jak podkreśla sądecki senator PiS Stanisław Kogut, Sądecczyzna powinna pamiętać o wszystkim, co Józef Oleksy dla niej zrobił.

"To, że dbał o Sądecczyznę, to i Sądecczyzna powinna pamiętać" - mówi senator Kogut.

Znany polityk i były premier zawsze podkreślał swoje związki z Nowym Sączem, w którym się urodził. Jako szef Klubu Przyjaciół Ziemi sądeckiej chętnie wspierał inicjatywy na rzecz miasta. To sprawiło, że nawet osoby ze skrajnie odległych środowisk politycznych gotowe były do spotkań czy rozmów z Józefem Oleksym.

Senator Kogut dodaje, że sam zapamięta przede wszystkim to, że pod koniec życia Józef Oleksy pojednał się z Bogiem i zapowiedział, że chce mieć katolicki pogrzeb z udziałem księdza.

 

(Sławomir Wrona/IAR/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię