- Zapisy dotyczące tworzenia straży gminnej? Nie widzę uzasadnienia, żebyśmy mieli zmuszać gminy do tworzenia takich jednostek. Na pewno w Programie nie będzie - dopilnuję tego osobiście - jednoprocentowej, obligatoryjnej rezerwy. Jeśli już to fakultatywna, na zasadzie wyboru przez dany samorząd - mówi marszałek województwa, Witold Kozłowski.

Marszałek Małopolski dodał, że gotowy projekt aktualizujący Program Ochrony Powietrza ma trafić na ręce członków zarządu województwa przed upływem półrocza. Później zajmie się nim Sejmik.

Witold Kozłowski: "W Programie Ochrony Powietrza nie będzie zapisu o obowiązkowym 1% z budżetów gmin"

"Założenia Programu Ochrony Powietrza nie mogą być listą oczekiwań wobec gmin" - uważają przedstawiciele Metropolii Krakowskiej zrzeszającej 14 gmin obwarzanka. Ich zdaniem pomysł zmuszania małopolskich gmin do tego by przeznaczały jeden procent budżetu na walkę ze smogiem, jest nieracjonalny. Jak wyjaśniają, w samej metropolii na wymianę pieców brakuje 200 milionów złotych, a w skali Małopolski te potrzeby są nieporównywalnie większe. Pieniądze z budżetów gmin nie są w stanie załatać tych dziur.

- Ma to sens tylko wtedy, kiedy stanowi uzupełnienie pozostałych środków i działań, które są potrzebne do wdrażania w celu likwidacji kotłów węglowych. Gminy Metropolii zwróciły się z apelem o 190 milionów złotych, których brakuje, żeby zlikwidować kotły węglowe. Jeśli byśmy przeznaczyli 1% przez 3 lata, mamy 30 milionów. Nadal brakuje 160 milionów, które są potrzebne, żeby z tymi kotłami sobie poradzić - mówi Daniel Wrzoszczyk, dyrektor Metropolii Krakowskiej.

Tymczasem Polski Alarm Smogowy jest zaskoczony słowami marszałka Kozłowskiego. Zdaniem Andrzeja Guły z PAS, taka postawa wobec problemów z jakością powietrza jest zupełnie niezrozumiała. "Nie da się poprawić jakości powietrza bez zaangażowania budżetów gminnych. Dlatego postulujemy, żeby gminy włączyły się w realizację Programu Ochrony Powietrza ze swoimi środkami. Jeśli chodzi o straże gminne, to dla nas jest niezrozumiałe, żeby gminy nie włączały się w kontrolę domowych palenisk. W 80% gmin mieszkańcy nie mają dostępu do kontroli interwencyjnej"  - mówi.

Andrzej Guła dodał, że pieniądze z budżetu gmin będą niezbędne choćby na zatrudnienie pracowników, którzy obsłużą przyjmowanie wniosków do programu Czyste Powietrze i STOP Smog.

Polecamy: Sprawdź, czym oddychasz!


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Joanna Orszulak/ko)