Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Śledztwo ws. zabójstwa sprzed 18 lat; policjant kolejnym podejrzanym. Inny podejrzany poszukiwany listem gończym

  • Aktualności
  • date_range Sobota, 2016.12.31 15:23 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 23:09 )
Zarzuty niedopełnienia obowiązków oraz utrudniania postępowania w sprawie zabójstwa 17-letniej Iwony Cygan w 1998 r. usłyszał w sobotę funkcjonariusz policji Grzegorz J. - poinformowała PAP w sobotę wieczorem Prokuratura Krajowa w wydziale zamiejscowym w Krakowie.

fot: Pixabay

To piąta osoba w śledztwie dotyczącym zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem 17-letniej Iwony Cygan w 1998 r. Grzegorz J. usłyszał zarzuty niedopełnienia obowiązku w celu osiągnięcia korzyści osobistej dla sprawcy i pomocnika zabójstwa oraz utrudniania postępowania. Prokuratura nie podaje bliższych informacji w tej sprawie.

Także w sobotę wszczęto poszukiwania międzynarodowe na podstawie listu gończego za Pawłem K., podejrzanym o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem Iwony Cygan.

"Jednocześnie sąd uwzględnił wniosek prokuratora i wydał postanowienie o zastosowaniu aresztu tymczasowego na 14 dni wobec podejrzanego Pawła K. w momencie jego zatrzymania" – powiedział PAP w sobotę wieczorem naczelnik Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie prok. Piotr Krupiński.

W śledztwie oprócz poszukiwanego Pawła K. i funkcjonariusza policji Grzegorza J. zarzuty postawiono także trzem innym osobom.

Zarzut pomocnictwa do zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem usłyszał Józef K. W sobotę na wniosek prokuratury został aresztowany na trzy miesiące.

Zarzuty nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poplecznictwa (utrudnianie postępowania poprzez pomaganie sprawcy - PAP) usłyszał były policjant Leszek W., który również trafił na trzy miesiące do aresztu.

Z kolei podejrzana Renata G.-D. usłyszała zarzut popełnienia czterech przestępstw dotyczących składania fałszywych zeznań.

Iwona Cygan została zamordowana w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. Jej ciało znalazł nazajutrz przy wale Wisły w Łęce Szczucińskiej przypadkowy świadek. Sekcja zwłok wskazała jako przyczynę śmierci uduszenie. Ponieważ bezpośrednio po zabójstwie nie udało się ustalić sprawcy, śledztwo po pewnym czasie zostało umorzone.

Obecnie śledztwo kontynuuje Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wraz z policjantami ze specjalnej grupy zajmującej się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat - Archiwum X z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Na początku października w Łęce Szczucińskiej przeprowadzono eksperyment procesowy z udziałem prokuratora, policji, biegłego oraz Żandarmerii Wojskowej, która użyczyła m.in. drona do skanowania terenu oraz naziemnego sprzętu do mapowania miejsc zdarzeń 3D (e-SURV). Równocześnie z eksperymentem przesłuchiwano świadków i prowadzono inne działania. Śledczy zabezpieczyli drut, którego fragment mógł posłużyć do uduszenia ofiary.

Czynności były również prowadzone przez kilka zespołów równolegle, nie tylko na terenie gminy Szczucin.

Jak informował wówczas naczelnik małopolskiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Krakowie prok. Piotr Krupiński, uzyskane dane, uprzednio uzyskana opinia Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie i zgromadzone dowody dały podstawę do zmiany kwalifikacji prawnej czynu na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem.

Do tej pory policja i prokuratura, analizując zgromadzony materiał dowodowy, ustaliła też, że z zabójstwem Iwony C. bezpośredni związek ma zaginięcie i śmierć innego mieszkańca tej miejscowości. Mężczyzna ten w styczniu 1999 r. bezpośrednio po emisji programu kryminalnego, w którym omawiane było zabójstwo nastolatki, miał opowiadać, że zna sprawcę. Następnego dnia zniknął. Jego zwłoki zostały znalezione po kilku miesiącach w Wiśle, kilkanaście kilometrów poniżej Łęki Szczucińskiej.

 

PAP/bp

 

 

Przełom w sprawie zbrodni sprzed 18 lat. Dwie osoby usłyszały zarzuty, jedna poszukiwana listem gończym

List gończy w sprawie zabójstwa sprzed 18 lat. Poszukiwany Paweł Kopacz z Dąbrowy Tarnowskiej

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię