Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Rozpoczyna się kolędowanie

  • Aktualności
  • date_range Sobota, 2015.12.26 08:36 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 23:03 )
W polskiej tradycji ludowej w drugi dzień świąt kolędnicy rozpoczynają odwiedziny w domach. Wierzono, że wędrowanie po domach i kolędowanie pomaga całej przyrodzie wzrastać w dobrobycie, spokoju i bezpieczeństwie. Wędrówki po domach rozpoczynają m.in. kolędnicy misyjni. Tylko w diecezji tarnowskiej do domów zapuka 20 tysięcy osób. Zebrane przez nich pieniądze trafią do mieszkańców Afryki.

Orszak Trzech Króli i kolędnicy w Chrzanowie, fot. M. Mędela

Posłuchaj jak wygląda kolęda misyjna
Kolędnicy z lat 30. XX wieku

Za tak pozyskane środki budowane są nie tylko szkoły czy apteki, ale dostarczana jest także woda, która jest prawdziwym skarbem na tym kontynencie - mówi Radiu Kraków ks. Piotr Boraca z wydziału misyjnego Diecezji Tarnowskiej. W trakcie tegorocznej kolędy zbierane będą pieniądze głównie dla szpitala w Bagandu w Republice Środkowo-Afrykańskiej oraz na opiekę nad osobami niepełnosprawnymi w Bertua w Kamerunie. Kolędnicy misyjni wyruszyli już po raz 23.

Kolędowanie ropoczyna się 26. grudnia, czyli w dzień świętego Szczepana - pierwszego męczennika. - Dzień ten zawsze miał charakter otwarty w przeciwieństwie do samego Bożego Narodzenia, które spędzano raczej w gronie rodzinnym - mówi IAR Aleksander Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego.

Etnograf podkreśla, że zwyczaj kolędowania wiązał się z ludowymi wierzeniami w myśl zasady, że jaka będzie końcówka mijającego roku, taki
będzie cały przyszły rok. Każdy kolejny dzień odpowiadał następnemu miesiącowi w nowym roku. Wierzono, że wędrowanie po domach i kolędowanie
pomaga całej przyrodzie wzrastać w dobrobycie, spokoju i bezpieczeństwie. Ważnym elementem zwyczaju są dary dla kolędników - zazwyczaj są to różne wiktuały ze stołów świątecznych lub drobne datki. Kolędowanie nie jest zwyczajem tylko polskim, ale występuje on też w innych krajach słowiańskich, m.in. na Ukrainie i Słowacji oraz w Czechach.

 

 

 

Marcin Golec/Bartek Maziarz/RK/IAR/ar/kw

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię