Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Chcą stworzenia uchwały antysmogowej dla całej Małopolski. Jest petycja

  • Aktualności
  • date_range Poniedziałek, 2016.11.14 10:34 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 23:08 )
Już ponad 3000 osób podpisało się pod petycją o stworzenie uchwały antysmogowej dla całej Małopolski. Autorzy petycji, aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego, liczą na co najmniej 5000 podpisów. Petycja ma trafić do władz województwa.

Fot. Damian Radziak

Polski Alarm Smogowy chce, by wprowadzono w całej Małopolsce normy jakości pieców węglowych i węgla, a także by z domostw w regionie zniknęły tzw. kopciuchy. Aktywiści zlecili ankietę wśród mieszkańców wszystkich gmin, z której wynika, że w Małopolsce około 300 tysięcy domów ogrzewanych jest kotłami węglowymi starego typu. Emitują one nawet 25 razy więcej pyłu zawieszonego niż nowsze piece. "Spala się tam nie tylko węgiel, często drewno i... odpady" - podkreśla Andrzej Guła z PAS. 

Aktywiści podkreślają, że nie chcą całkowitego zakazu palenia węglem w Małopolsce. Jak mówią, wprowadzenie takiego zakazu byłoby zbyt czasochłonne i kosztowne. 

Uchwała antysmogowa obowiązuje na razie tylko w Krakowie. Zakłada ona wprowadzenie zakazu palenia węglem na terenie gminy od stycznia 2019 roku. 

Petycję można podpisać na stronie chceoddychac.pl. 

Wspólnie z Polskim alarmem Smogowym sprawdzamy, czym oddychają mieszkańcy gmin okalających Kraków, w których nie ma stałej stacji monitoringu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W każdej z 9 gmin, które znalazły się na trasie drugiej edycji akcji „Małopolska bez smogu”, jakość powietrza monitorujemy przez dwa tygodnie. 

Zobacz aktualne pomiary z pyłomierzy w Zabierzowie i Wieliczce

 

 

(Karol Surówka/ew)

Obserwuj autora na Twitterze:


 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię