Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Barbara Bubula: "Prezydent Duda powinien dać szansę ustawie antysmogowej"

  • Aktualności
  • date_range Czwartek, 2015.09.24 08:02 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 23:01 )
- Prezydent Andrzej Duda powinien podpisać ustawę antysmogową - stwierdziła w porannej rozmowie Radia Kraków posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Barbara Bubula. Rada Miasta przyjęła rezolucję, w której także apeluje do prezydenta o podpisanie tej ustawy. Od głosu wstrzymał się klub PiS. W piątek z Andrzejem Dudą mają się z nim spotkać krakowscy aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego, apelujący o złożenie podpisu pod ustawą. Prezydent ma czas na decyzję do 2 października.

Posłanka Bubula przekonywała w Radiu Kraków, że tej ustawie trzeba dać szansę. "Nie ma ona doskonałego kształtu, wiele elementów jest zrzucone na samorządy. W Krakowie mamy jednak sytuację, gdzie trzeba to rozstrzygnąć. Jak ta ustawa daje szanse na zmniejszenie problemu ze smogiem to prezydent powinien ją podpisać" - mówiła Bubula.

Również w piątek Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie inną ważną dla Krakowa sprawę. Sąd zbada czy uchwała małopolskiego Sejmiku zakazująca palenia węglem w Krakowie może wejść w życie.

Wcześniej w Radiu Kraków podpisanie ustawy doradzał prezydentowi inny polityk Zjednoczonej Prawicy, Jarosław Gowin. "Przy pierwszym głosowaniu byłem przeciwny, ale po tych poprawkach Senatu, mimo wielu niedoskonałości, doradzałbym podpisanie" - mówił lider Polski Razem.

PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ

Losami ustawy zainteresowany jest nie tylko Kraków, ale także Podhale. Nadal bowiem w wielu miejscach piece węglowe opalane są paliwem kiepskiej jakości. "Niestety decydujący jest rachunek ekonomiczny i wielu ludzi po prostu nie stać na ekologiczne źródła energii" - przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków Mariusz Kulpa specjalista do spraw nowych technologii centralnego ogrzewania..

Na Podhalu w najlepszej sytuacji jest samo Zakopane, które w ponad 30 procentach już jest ogrzewane geotermalnie, wiele budynków korzysta też z gazu ziemnego. Ale w pobliskich gminach jak Kościelisko - prawie wszystkie domy ogrzewane są węglem i dlatego nad całym Podhalem powietrze zimą często jest zanieczyszczone prawie tak samo jak w Krakowie. 

 

 

 

 

RK

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię