Posłanka Bubula przekonywała w Radiu Kraków, że tej ustawie trzeba dać szansę. "Nie ma ona doskonałego kształtu, wiele elementów jest zrzucone na samorządy. W Krakowie mamy jednak sytuację, gdzie trzeba to rozstrzygnąć. Jak ta ustawa daje szanse na zmniejszenie problemu ze smogiem to prezydent powinien ją podpisać" - mówiła Bubula.

Również w piątek Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie inną ważną dla Krakowa sprawę. Sąd zbada czy uchwała małopolskiego Sejmiku zakazująca palenia węglem w Krakowie może wejść w życie.

Wcześniej w Radiu Kraków podpisanie ustawy doradzał prezydentowi inny polityk Zjednoczonej Prawicy, Jarosław Gowin. "Przy pierwszym głosowaniu byłem przeciwny, ale po tych poprawkach Senatu, mimo wielu niedoskonałości, doradzałbym podpisanie" - mówił lider Polski Razem.

PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ

Losami ustawy zainteresowany jest nie tylko Kraków, ale także Podhale. Nadal bowiem w wielu miejscach piece węglowe opalane są paliwem kiepskiej jakości. "Niestety decydujący jest rachunek ekonomiczny i wielu ludzi po prostu nie stać na ekologiczne źródła energii" - przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków Mariusz Kulpa specjalista do spraw nowych technologii centralnego ogrzewania..

Na Podhalu w najlepszej sytuacji jest samo Zakopane, które w ponad 30 procentach już jest ogrzewane geotermalnie, wiele budynków korzysta też z gazu ziemnego. Ale w pobliskich gminach jak Kościelisko - prawie wszystkie domy ogrzewane są węglem i dlatego nad całym Podhalem powietrze zimą często jest zanieczyszczone prawie tak samo jak w Krakowie. 

 

 

 

 

RK