Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

A. Adamczyk: bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest priorytetem rządu

  • Aktualności
  • date_range Poniedziałek, 2020.01.20 12:16 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:24 )
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest dzisiaj priorytetem naszego rządu – zapewnił w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Według niego celem jest zmniejszanie z roku na rok liczby wypadków i ofiar śmiertelnych na polskich drogach.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj rozmowy z Andrzejem Adamczykiem
Posiedzenie Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Radiu Kraków

Jak przypomniał minister, który uczestniczył w posiedzeniu Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Krakowie, głównym czynnikiem poprawiającym bezpieczeństwo na drogach są wielomiliardowe inwestycje związane z budową nowoczesnych tras szybkiego ruchu, a także modernizacją sieci dróg lokalnych.

„Dziś możemy powiedzieć, że nasze drogi szybkiego ruchu, oddawane w ostatnich latach, są drogami najnowocześniejszymi w Europie. To też oczywiście ma wpływ na zmniejszenie ilości wypadków drogowych i ich ofiar” – wskazał Adamczyk.

Posłuchaj: Najlepszym sposobem na piratów drogowych jest zmiana taryfikatora mandatów?

Podkreślił, że w Polsce wciąż jest zbyt dużo wypadków na drogach i ofiar śmiertelnych, dlatego oprócz inwestycji strukturalnych podejmowane są działania zmierzające do podnoszenia świadomości uczestników ruchu, nie tylko kierowców, ale także pieszych i rowerzystów.

„Dzisiaj według ekspertów największym problemem na polskich drogach jest prędkość samochodów, szczególnie samochodów osobowych i z tym musimy sobie poradzić. Nie ma akceptacji dla zachowań, które często określamy mianem piractwa drogowego, w tym zbyt dużej prędkości przy przekraczaniu przejść dla pieszych” - wskazał szef resortu infrastruktury i poinformował, że rząd w przygotowywanym projekcie ustawy, dotyczącym bezpieczeństwa na drogach, szczególny akcent stawia na zachowania kierowców.

Adamczyk przekazał, że Inspekcja Transportu Drogowego posiada ponad 3 tysiące wniosków od samorządów i organizacji pozarządowych o zamontowanie we wskazanych miejscach fotoradarów, dlatego ilość tych urządzeń będzie sukcesywnie zwiększana.

„Fotoradary i urządzenia do liniowego pomiaru prędkości mają absolutną akceptację społeczną (…). Będziemy trzymać się zasady, że fotoradar to nie urządzenie, które jest pułapką na kierowcę, ale ma spowodować, że w miejscach najbardziej niebezpiecznych kierowca zdejmie nogę z gazu” - wyjaśnił.

Podkreślił, że celem wszystkich działań w tym zakresie ma być spadek liczby wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych rok do roku na terenie całego kraju.

Minister infrastruktury pytany o możliwość podniesienia wysokości mandatów za złamanie przepisów związanych z ruchem drogowym, ocenił, że jest to jeden z głównych postulatów. Zmiana taryfikatora – zaznaczył Adamczyk – jest kompetencją MSWiA.

„Jestem przekonany, że tutaj nie ma już żadnych wątpliwości, że to musi zostać uczynione, należy urealnić (taryfikator) w stosunku do średniej krajowej albo najniższego wynagrodzenia (…). Myślę, że takie działania też zostaną podjęte, bo wiem, że prowadzone są na ten temat rozmowy i analizy” - zaznaczył.

Wydarzenie odbyło się w siedzibie Radia Kraków.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/Bartłomiej Grzankowski/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

210185

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię