Badania zostały przeprowadzone na grupie 500 dzieci w wieku od 13 do 17 roku życia. 11% doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby, a 10% wykorzystywania seksualnego. "Wyniki są niepokojące. Kiedy dzieci nie chodzą do szkoły i nie mają kontaktu z rówieśnikami, krąg osób, które mogłyby podjąć interwencję, bardzo się zawęża" - podkreśla Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

1 dziecko na 11 przyznało, że nie ma nikogo, kto mógłby zaoferować mu wsparcie w trudnej sytuacji.

Na trudną sytuację dzieci i młodzieży wskazuje także Iwona Anna Wiśniewska. Dyrektor krakowskiego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie podkreśla, że obecny wzrost zainteresowaniem pomocy jest wynikiem pierwszego lockdownu, kiedy w wielu przypadkach ofiara musiała pozostać w domu z oprawcą. " Pandemia tak naprawdę pokazała, z kim mieszkamy. Mamy wzrost konsultacji z osobami, które wymagają pomocy"

 

Co ciekawe, problem ten nie jest widoczny w policyjnych statystykach. W Małopolsce w okresie od marca do końca października odnotowano 521 przypadków przemocy wobec dzieci. W 2019 roku było to 738 spraw, a w roku 2018 - 759. Innym problemem jest sprawdzanie rodzin, gdzie była Niebieska Karta, ale są na kwarantannie - zaznacza Katarzyna Cisło z małopolskiej policji. "Policjanci, którzy sprawdzają osoby, przebywające na kwarantannie, mają wypracowane pewne kody, słowa-klucze, które jeśli padną, to znaczy że dochodzi do przemocy."

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, apeluje żeby w czasie pandemii po pierwsze: zakrywać usta, ale nie milczeć, gdy widzi się przemoc. Po drugie: myć ręce, ale nie umywać ich od odpowiedzialności. I po trzecie: zachować dystans i jednocześnie/ być blisko, gdy ktoś potrzebuje pomocy.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ko/bp