Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa małopolskiego poinformował w piątek, że wśród projektów, na które będą mogli głosować mieszkańcy regionu jest 120 zadań o zasięgu powiatowym i 32 zadania subregionalne. Wśród odrzuconych 52 projektów znalazły się głównie przedsięwzięcia, które nie mieszczą się w kompetencjach samorządu województwa i nie mogą być sfinansowane z jego środków. „Projekty są wstępnie ocenione, ale to nie urzędnicy podejmą ostateczne decyzje na co przeznaczyć 6 mln zł, tylko sami Małopolanie. Przed nami najważniejszy test weryfikacyjny – głosowanie, a jak wiadomo wygrają inicjatywy, które zdobędą największe uznanie mieszkańców w danym powiecie i subregionie” - powiedział Lipiec.

Wśród zadań zakwalifikowanych do głosowania przeważają inicjatywy kulturalne (41), edukacyjne (30) i sportowe (27). Niewiele mniej zgłoszono pomysłów prospołecznych (21), turystycznych (19) i z innych dziedzin (12), a tylko dwa zadania ekologiczne. Mieszkańcy Małopolski będą mogli wybierać spośród projektów dotyczących m.in. poprawy infrastruktury drogowej, budowy chodników i zatok autobusowych, zakupu sprzętu medycznego oraz multimedialnego, organizacji festiwali kulturalnych, warsztatów tańca, rajdów rowerowych czy sportowych programów edukacyjnych.

Są też pomysły wykorzystujących nowe technologie w postaci aplikacji mobilnych, np. stworzenie gry terenowej opartej na questingu, dzięki której będzie można zwiedzać małopolskie szlaki turystyczne kierując się wskazówkami zawartymi w programie.

Przedsięwzięcia w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego mogą mieć zasięg powiatowy (projekty od 50 tys. do 100 tys. zł), dotyczący powiatu albo miasta Kraków lub subregionalny (projekty od 100 tys. do 300 tys. zł), gdy dotyczy co najmniej dwóch powiatów położonych w tym samym subregionie.

6-milionowy budżet obywatelski zostanie podzielony w równych częściach między miasto Kraków i pięć subregionów: Małopolskę Zachodnią (powiaty chrzanowski, olkuski, oświęcimski, wadowicki); podhalański (powiat nowotarski, suski, tatrzański); sądecki (powiat gorlicki, limanowski, nowosądecki i Nowy Sącz); tarnowski (powiat brzeski, dąbrowski, tarnowski i Tarnów) oraz Krakowski Obszar Metropolitalny (powiaty bocheński, krakowski, miechowski, myślenicki, proszowicki, wielicki).

Najwięcej, bo 36 pozytywnie ocenionych zadań pochodzi z Małopolski Zachodniej (30 zadań powiatowych, sześć subregionalnych), 33 z Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego (23 zadania powiatowe i 10 subregionalnych), a 30 z miasta Krakowa.

19 projektów będą mieli do wyboru mieszkańcy Subregionu Podhalańskiego (12 powiatowych, siedem subregionalnych) 18 zadań mieszkańcy Subregionu Tarnowskiego (12 zadań powiatowych, sześć subregionalnych), najmniej zaś Sądeczanie – 16 zadań (13 zadań powiatowych, trzy subregionalne).

Głosowanie potrwa od 18 czerwca do 6 lipca za pomocą jednej z trzech metod: formularza internetowego, głosowania korespondencyjnego lub przez oddanie głosu do urny w agendach urzędu marszałkowskiego. Zwycięskie projekty zostaną ogłoszone 31 lipca. Będą one realizowane najpóźniej do końca przyszłego rok.

 

 

 

(PAP/ko)