|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Coraz więcej wyremontowanych torowisk

Ostatnie trzy lata to ogromna poprawa infrastruktury tramwajowej. Udało się zmodernizować ciąg do Bronowic wraz z pętlą w Bronowicach oraz ul. Karmelicką. Nowe torowisko oddano w ramach rozbudowy ul. Igołomskiej, wkrótce zakończy się przebudowa ul. Krakowskiej. W tym czasie na torach intensywnie pracowały ekipy utrzymaniowe. W planach na kolejne lata są dalsze inwestycje torowe na ulicach Starowiślnej, Kościuszki i Zwierzynieckiej, al. Solidarności czy ul. Ptaszyckiego.

Fot. M. Lasyk

W mieście istnieje blisko 200 kilometrów torów. W ciągu ostatnich trzech lat stan infrastruktury tramwajowej uległ zdecydowanej poprawie – czerwone odcinki zmieniły kolor na zielony. Jest to efekt zarówno przeprowadzonych inwestycji, jak i prac serwisowych w ramach bieżącego utrzymania. Takie kompleksowe podejście sprawiło, że niemal połowa torowisk, która była w nieodpowiednim stanie technicznym, została poddana przebudowie lub pracom serwisowym.
 

 

Zgodnie z obietnicami władz miasta, trwają przygotowania, aby w ciągu kolejnych lat zrealizować prace na torowiskach wzdłuż ulic: Starowiślnej, Kościuszki i Zwierzynieckiej, al. Solidarności czy ul. Ptaszyckiego. W przypadku przebudowy ulicy Starowiślnej – opracowana została koncepcja, analizowane są wyniki konsultacji społecznych, na podstawie których opracowany zostanie właściwy projekt. Z kolei dla przebudowy ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej – na ukończeniu jest opracowywanie dokumentacji projektowej oraz pozyskiwanie decyzji zezwalających na realizację prac. W przypadku al. Solidarności został ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji. Taka dokumentacja jest już opracowywana pod kątem przebudowy torowiska tramwajowego w al. Jana Pawła II na odcinku od placu Centralnego do ul. Bulwarowej i w ul. Ptaszyckiego od ul. Bulwarowej do pętli Kopiec Wandy. Po opracowaniu dokumentacji planowany jest przetarg na realizację prac.

– Zielone odcinki na mapie pokazują, jak ogromna zmiana nastąpiła w zakresie infrastruktury tramwajowej. To zasługa inwestycji oraz bieżącego utrzymania. W ostatnim czasie wiele prac zostało zrealizowanych, jeszcze kilka miejsc przed nami – mówi Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Zmiany widać w obrębie tzw. pierwszej obwodnicy miasta – ul. Straszewskiego, ul. Podwale, ul. Dunajewskiego, ul. Basztowa, ul. Westerplatte, ul. św. Gertrudy następnie na całym ciągu do Bronowic. Odcinkowe prace serwisowe usprawniły torowiska wzdłuż al. Pokoju, ul. Bieńczyckiej, al. Andersa, ul. Broniewskiego, ul. Mikołajczyka, ul. Kalwaryjskiej, ul. Wielickiej i ul. Teligi. Poza pierwszą obwodnicą zmiany pojawiły się m.in. na węzłach rozjazdów Korona, na rondzie Piastowskim, na rondzie Hipokratesa oraz na pętlach w Łagiewnikach, Mistrzejowicach i na Cichym Kąciku. Nowe torowisko pojawiło się wzdłuż ul. Igołomskiej w ramach jej rozbudowy. Wkrótce oddanie zostanie również torowisko wzdłuż ul. Krakowskiej.


Kolejne lata, które zgodnie z zapowiedziami będą nastawione na poprawę infrastruktury tramwajowej pod kątem inwestycyjnym i serwisowym, mogą sprawić, że wszystkie torowiska w mieście będą w dobrym stanie. To z kolei przełoży się na sprawne funkcjonowanie komunikacji tramwajowej.
 

Artykuł sponsorowany:

83%
17%