|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

TOPR zbiera pieniądze na lepszy sprzęt medyczny

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zbiera pieniądze na zakup lepszego sprzętu. Ratownicy górscy niosący pomoc w Tatrach potrzebują między innymi nowego lekkiego defibrylatora, noszy, czy przenośnego aparatu do USG.

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut

fot: archiwum RK

Ratownicy apelują przede wszystkim do miłośników gór o wsparcie finansowe prowadzonej w internecie zbiórki. Zebrano już 50 tysięcy złotych, a potrzeba jeszcze 200 na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego. - Ten, którym dysponujemy nie jest już najnowocześniejszy. Niektóre urządzenia są zbyt duże, ciężkie. Taki sprzęt możemy zapakować do plecaka i ruszyć na pomoc. Pamiętajmy, że nie wszędzie na akcję ratunkową dolecimy śmigłowcem lub dojedziemy quadem" - przekonują w rozmowie z Radiem Kraków ratownicy górscy.

Fundacja TOPR uruchomiła zbiórkę datków na jednym z portali internetowych. Inicjatywę może wesprzeć każdy, nawet drobną kwotą „Sprzęt jest potrzebny, aby zwiększyć szanse na przeżycie osób, które ulegają wypadkom na szlakach” - tłumaczy w rozmowie z IAR Jan Krzysztof - naczelnik TOPR. Jak zaznacza, ratownicy mają motywację do pozyskiwania lepszego sprzętu, bo dzięki niemu i dobremu wyszkoleniu zauważają, że udaje się uratować osoby, które jeszcze kilkanaście lat temu nie miałyby szans na przeżycie. 

Pieniądze ze zbiórki zostaną też przeznaczone na zakup podgrzewacza płynów infuzyjnych. Urządzenie jest niezbędne w warunkach zimowych. „My działamy w terenie, często przy niskich temperaturach, często pomagamy też osobom w skrajnych wychłodzeniu i hipotermii” - podkresla Jan Krzysztof. "Gdy jest zimno, bardzo trudno rozgrzanie takiej kroplówki" - dodaje jeden z ratowników. 

Koszt zakupy urządzeń szacowany jest na 250 tysięcy złotych. 

Na razie udało się zebrać 50 tysięcy złotych. Zbiórka datków na portalu zrzutka.pl potrwa jeszcze 30 dni.

 

Magdalena Zbylut,IAR/bp,ew

100%
0%