Dr Violetta Tomczyk – Dorożyńska, która wdraża nowatorską metodę leczenia wyjaśniła PAP, że jaskra powoduje nieodwracalne uszkodzenia nerwu wzrokowego, a często pacjenci nawet nie wiedzą, że na nią chorują, bo jest to choroba bezbolesne.

"Dotychczasowe leczenie jaskry wymagało systematycznego zakrapiania oczu. Chorzy musieli stosować krople o jednakowej porze kilka razy dziennie. Ta choroba zazwyczaj dotyka ludzi starszych, a tacy ludzie mają problem z zakrapianiem oczu. Często zapominają o przyjmowaniu kropli, do tego dochodzą problemy z samym zakrapianiem, na przykład trzęsąca się ręka. Wówczas krople często nie trafiają do worka spojówkowego. To dość uciążliwa metoda, dlatego wprowadzamy nowatorską metodę, która nie wymaga zakrapiania oczu” – wyjaśniła.

Metoda polega na wszczepieniu mikrostentu w kąt przesączania do tak zwanego kanału Shlemma. Dzięki urządzeniu jest odprowadzana ciecz wodnista z oka, co zapobiega uszkodzeniu nerwu wzrokowego. Samo urządzenie jest mikroskopijnych rozmiarów, ma zaledwie 1 mm i jest to jedno z najmniejszych urządzeń wszczepialnych do ludzkiego ciała. To metoda małoinwazyjna, która nie wymaga długiego pobytu w szpitalu i jest bezbolesna. Metoda wszczepienia mikrostentów jest niezwykle precyzyjna i wymaga specjalistycznych mikronarzędzi.

„Mikroskop operacyjny to za mało, aby odpowiednio powiększyć pole operacyjne. Używamy także specjalnej soczewki gonioskopowej, którą nakładamy na znieczulone oko pacjenta. To bardzo mocno powiększa nam pole operacyjne” – wyśniła dr Tomczyk – Dorożyńska.

"Odprowadzanie cieczy wodnistej można porównać do kanalizacji. Jeżeli kanały się zatykają, to ciecz wodnista się gromadzi, wzrasta ciśnienie w oku, a płyny powodują ucisk na nerw wzrokowy i nieodwracalne uszkodzenie nerwu wzrokowego. My musimy tę kanalizację oka udrożnić. To jest zabieg ratujący wzrok, bo jaskra nieleczona prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Dlatego tak ważne jest leczenie jaskry na wczesnym etapie, aby nie doprowadzić do uszkodzenia narządu wzroku” – dodała.

Zabiegi wszczepienia mikrostentów są wykonywane przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Oko-Test" w Nowym Targu, działającym przy Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Zabiegi są refundowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

 

PAP/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.