Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zmarł historyk i dokumentalista dziejów Tarnowa Antoni Sypek

  • Tarnów
  • date_range Czwartek, 2020.02.13 16:33 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:21 )
Antoni Sypek miał 74 lata. Był historykiem miasta Tarnowa i regionu, a ale także działaczem społecznym i samorządowym oraz animatorem kultury. Był założycielem i prezesem Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. Do niedawna organizował zbiórki na ratowanie jego nagrobków. Pisał książki o Tarnowie, jego szkołach, instytucjach, kawiarniach, osobach zasłużonych dla miasta i regionu. Był autorem niezliczonej liczby artykułów o historii Tarnowa i jego okolicy.

Fot. arch. P. Topolski

14 stycznia na swoim profilu na Facebooku zapowiadał następną emocjonującą historię związaną z Tarnowem. 

"Historia nie z tej ziemi. Będzie kilka odcinków, przed i poszpitalnych. Nie ukrywam, że praca moja, która będzie drukowana w jednym z najbardziej prestiżowym naukowym periodyku w Polsce, jest moją wielką satysfakcją, kto wie czy nie większą od moich niektórych książek. Mogę już ujawnić, o co w niej chodzi. Adolf Arendt (1862-1932) nauczyciel rysunków odręcznych w drohobyckim i tarnowskim gimnazjum jest jedyną prawdziwą, niefikcyjną postacią w prozie Brunona Schulza, genialnego żydowskiego pisarza i malarza. Ma imię i nazwisko. Dlatego właśnie Adolf Arendt przez schulzologów od lat jest opisywany. Nawet największy schulzolog Jerzy Ficowski zajmował się postacią nauczyciela. Popełnił błąd niewybaczalny pisząc, że Arendt był pierwszym nauczycielem rysunku 10-letniego Schulza, kiedy ten w 1902 r. rozpoczął naukę w gimnazjum w Drohobyczu.

Adolf Arendt to nauczyciel rysunków z fenomenalnych „Sklepów cynamonowych”. Po przeczytaniu artykułu Władysława Panasa, innego wybitnego schulzologa, który w 2009 r. odkrył, ze Arendt nie był nauczycielem Mistrza, że Ficowski się pomylił, zawrzało w świecie schulzologów. I ja mam swoją cegiełkę, teraz właśnie w 2019 r. dopisaną. Adolf Arendt uczył w tarnowskim III Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w latach 1902-1926 r. Zmarł w Tarnowie w 1932 r. i nigdy się nie dowiedział, że jego postać unieśmiertelnił Bruno Schulz w swoim najpiękniejszym opowiadaniu, które ukazało się po raz pierwszy drukiem w 1933 r. Arendt ma swój grobowiec na Starym Cmentarzu w Tarnowie.

Ta historia jest mała szansą dla mojego miasta. Na włączenie się w coroczne obchody dni Brunona Schulza, odbywające się w Drohobyczu, Tarnopolu, Lwowie, czy w polskich miastach. Myślicie, że ktoś z luminarzy kultury czy nauki tarnowskiej się odezwał? Mówiłem o tym odkryciu już parę miesięcy temu w BWA na Dworcu. Wysyłałem komunikat do Biblioteki w Tarnowie, do Wyższej Szkoły Zawodowej, mają przecież studentów polonistyki. Cisza jak makiem zasiał. Arendt i Bruno Schulz, te nazwiska mogłyby przyciągać do Tarnowa nie tylko naukowców zajmujących się Schulzem. Wiecie moi drodzy, że obecnie najczęściej wymienianym Polakiem w świecie nie jest Kopernik ani Chopin, jest nim właśnie Bruno Schulz? Trwa na kuli ziemskiej festiwal tego niezwykłego człowieka i artysty zabitego 19 XI 1942 r. na drohobyckiej ulicy strzałem w głowę przez Niemca. Koniec cz. I". 
 

 

Fot. arch. P. Topolski

 

 

(Bartek Maziarz/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:18

    Trzy punkty są, czas na Puchar Polski

  • 22:00

    Dzieje gorlickiej ulicy 3-go maja opowiedziane pamiątkami przyniesionymi przez mieszkańców

  • 21:56

    Jak zamienić pasywa na aktywa?

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię