|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Za zniszczoną polichromię Nowosielskiego zapłaci parafia z podtarnowskich Olszyn?

Jeszcze w tym miesiącu tarnowska delegatura konserwatora zabytków powoła specjalną komisję, która oceni skalę zniszczeń, jakich dokonano w kościele w podtarnowskich Olszynach. Jak już informowaliśmy na antenie Radia Kraków, podczas prac w kaplicy przemalowano znajdujące się tam zabytkową polichromię Jerzego Nowosielskiego. Fresk autorstwa znanego malarza przemalowano mimo gotowego projektu konserwatorskiego.

Posłuchaj rozmowy Agnieszki Wrońskiej z Anną Grubisz z tarnowskiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków

Przemalowana polichromia Nowosielskiego. Fot. P. Topolski

 

Tarnowscy konserwatorzy zażądali od parafii wyjaśnień. Proboszcz parafii zasłania się niewiedzą. Miał nie zdawać sobie sprawy z tego, że jest przygotowany program konserwatorski dla tych malowideł, a sam chciał, aby pracownicy, których zatrudnił, jedynie oczyścili fresk. Teraz może się okazać, że parafia będzie musiała ponieść olbrzymie koszty odtworzenia tego, co zostało zniszczone. 

"Zapewne będzie wydany nakaz przywrócenia pierwotnego stanu tej polichromii. Odpowiada za to właściciel, czyli proboszcz parafii. Kosztami może zostać obciążony też wykonawca tych prac" - mówi Radiu Kraków Anna Grubisz z tarnowskiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków.

Na szczęście fresk nie został usunięty, a jedynie zamalowany. To, w jakim stopniu uda się go odtworzyć, będzie zależało od farb, jakie zostały użyte do jego zamalowania.  

Decyzje w tej sprawie mają zapaść jeszcze w tym roku, ale na start prac konserwatorskich będzie trzeba poczekać do 2016 roku.

Przypominamy: Olszyny k. Tarnowa: unikatowa polichromia Jerzego Nowosielskiego została przemalowana

 

(Agnieszka Wrońska/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

100%
0%