|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Władze i Kościół ponawiają apel - lepiej wizyty na grobach bliskich rozłożyć w czasie

To już ostatnie godziny przed dniem Wszystkich Świętych. Zwykle 1 listopada kojarzył się większości z odwiedzaniem mogił bliskich i modlitwą nad ich grobami. Czy tak będzie w tym roku? Na razie rząd nie wprowadził zakazu odwiedzanie nekropolii w dniu Wszystkich Świętych.

posłuchaj materiału Marcina Golca

fot: Pixabay

Tradycja, religia czy zdrowie - co zrobić 1 listopada -  o  tym będzie musiało zdecydować wielu Polaków już w najbliższy weekend. Zwykle ten dzień kojarzył się z odwiedzaniem mogił bliskich i modlitwą nad ich grobami. Czy tam będzie i w tym roku? Na razie oficjalnego zakazu odwiedzania nekropolii nie ma. Premier Mateusz Morawiecki apelował jednak - by wizyty na cmentarzach rozłożyć  na kilka dni: Zachęcam do odwiedzenia grobów bliskich kilka dni wcześniej, kilka dni później, kilka tygodni póżniej, Ważne, żeby nie było kumulacji w jeden dzień. To miejsca, gdzie może dochodzić do zakażeń.

Z rządową propozycją zgadzają się także samorząd w całej Polsce, bo to właśnie tu - trwa walka to zdrowie Polaków. Im mniejszy kontakt społeczny - tym mniejsza szansa na dalsza zakażaenia.  Ten problem zauważa między innymi Maria Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie.
Od czwartku 29 października otwieramy cmentarze całodobowo i tak będzie do 3 listopada. Apelujemy o rozłożenie wizyt na cmentarzach i zachowanie środków ostrożności.


Wiernym w podjęciu decyzji może pomóc także stanowisko Kościoła, którego przedstawiciele przekonują, że w tej wyjątkowej sytuacji to zdrowie, a nie tradycja ma podstawowe znaczenie.
Odwiedzenie cmentarza w tym czasie, dzięki dekretowi papieża można rozłożyć w czasie, uzyskując dla Zmarłych odpust zupełny - mówi ksiądz Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

Jakk dodaje, można skorzystać także z oferty parafialnych wolontariuszy, którzy oferują pomoc dla seniorów - zarówno w uprzątnięciu grobów, jak i w zaniesieniu zniczy na grób  bliskich. Zdaniem ks.Michalczewskiego,  a także  w zgodzie z nauką  i zaleceniami papieża Franciszka, dzięki takiej intencji, czyny zrealizowane  przez innych  - na przykład w imieniu seniorów - zostaną zaliczone do uzyskania odpustu zupełnego, bez konieczności odwiedzania cmentarza.

Dodajmy, że większość cmentarzy w całej Polsce została udostępniona w trybie całodobowym kilka dni przed 1 listopada. Ma to umożliwić odwiedzenie grobów bliskich  bez konieczności wizyty w dniu Wszystkich Świętych.

 

Marcin Golec/bp

 

33%
67%