Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W tarnowskiej PWSZ powstało nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych

  • Tarnów
  • date_range Czwartek, 2019.05.09 14:59 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:07 )
2,5 miliona złotych kosztowało uruchomienie w tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej - Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych. Pieniądze na ten cel wyłożyło Ministerstwo Zdrowia. Centrum składa się z kilku specjalnie przygotowanych sal, odwzorowujących warunki panujące na szpitalnych oddziałach. Dzięki temu studenci pielęgniarstwa mogą uczyć się skomplikowanych procedur medycznych przy użyciu realistycznych fantomów przypominających ludzi.

fot. Paweł Topolski

Posłuchaj materiału Marcina Golca
Centrum Symulacji Medycznych na tarnowskiej PWSZ

- Monoprofilowe Centra Symulacji Medycznych powstają w całym kraju. Minister zdrowia ze środków unijnych przeznaczył ponad 92 miliony na tworzenie takich centrów. To nowa jakość w kształceniu pielęgniarek. To wysokiej wierności symulatory, fantomy i trenażery, które pozwalają nabywać umiejetności techniczne w wykonywaniu przeróżnych zabiegów pielęgniarskich i ratujących życie - mówi Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Jak podkreślają studentki pielęgniarstwa, dzięki takiemu Centrum mogą poćwiczyć nie tylko na pacjentach. "Możemy pójść na oddział przygotowane na to, co nas czeka. Możemy przygotować się do współpracy z ludźmi i lepiej poznać jak to będzie wyglądać. To nie odwzorowuje w 100%, ale po praktykach na oddziale mamy wrażenie, że to bardzo pomaga. Jest jak na prawdziwym człowieku, ale tutaj możemy spokojnie poćwiczyć przed pójściem na oddział. To dobre przygotowanie. Inaczej się uczy na sucho, inaczej na manekinie, który odwzorowuje człowieka" - mówią.

 

- Kształcenie pielęgniarek to kształcenie praktyczne. To mają być osoby przygotowane do pracy z pacjentem. One przy nim się uczą. My w praktyce na oddzałach szpitalnych widzimy obawy pacjentów. Student podchodzi, pacjent widzi plakietkę i nie zgadza się, bo nie chce, żeby się na nim uczono. Dzięki opracowanym scenariuszom, student nabędzie takiej pewności siebie, że nie podejdzie do pacjenta z nieśmiałością. Pewnie i bezpiecznie dla pacjenta będzie wykonywał pewne procedury - mówi Elżbieta Marcisz, wykładowca z PWSZ w Tarnowie.

Podobny oddział otwarto w czwartek także w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. 

 

 

 

(Marcin Golec/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię