Podobnie jak przed rokiem głosowanie będzie się odbywało wyłącznie przez internet. Osoby bez dostępu do sieci będą mogły to zrobić np. w infokioskach ustawionych m.in. w urzędach, szkołach i przedszkolach. Urzędnicy obiecują też pomóc osobom, które nie wychodzą z domu i nie mają w nim dostępu do internetu.

- Jeżeli ktoś ma problem z głosowaniem, może skontaktować się z nami telefonicznie - mówi Aleksandra Mizera, sekretarz tarnowskiego magistratu - Pracownik podjedzie z komputerem z dostępem do internetu i umożliwi oddanie głosu. Oczywiście sam mieszkaniec zdecyduje, na kogo oddać głos, my pomożemy z punktu widzenia technicznego.

Pomoc w głosowaniu na tarnowski budżet obywatelski można zamawiać pod numerem telefonu kancelarii rady miejskiej (14 68 82 847 w godzinach pracy urzędu). Samodzielnie głosować można w każdej chwili do 28 czerwca poprzez stronę bo.tarnow.pl - ogłoszenie wyników 30 czerwca.

Tarnów był pierwszym miastem w Małopolsce, który zdecydował się na tę formę podziału miejskich pieniędzy. Tarnowski budżet obywatelski początkowo bił rekordy popularności i głosowało na niego nawet 20 tysięcy osób. Liczba ta zmniejszyła się po wykluczeni z głosowania projektów związanych m.in. ze szkołami i urzędami.

Drastyczny spadek frekwencji (do niewielu ponad 6 tysięcy głosów) zanotowano w 2016 roku po przeniesieniu głosowania do internetu. Nie brakuje opinii, że to efekt ciągłych zmian w regulaminie, przeniesienia głosowania do internetu, a także opóźnienia w realizacji niektórych projektów z poprzednich edycji. Pojawiają się też apele do powrotu do rozdziału projektów na miejskie i osiedlowe.

Tegorocznej edycji również towarzyszyły kontrowersje. Do głosowania nie dopuszczono projektu, który zakładał ustawienie w amfiteatrze całorocznego pawilonu. Projekt nie został jednak przyjęty do głosowania ze względów formalnych. Urzędnicy podkreślają, że umowa na remont tego miejsca została podpisana i na ewentualne zmiany jest już za późno. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Żeby zwiększyć popularność i ułatwić realizację projektów w tym roku przyśpieszono procedurę. Zwycięzców poznamy 30 czerwca. Do podziału są dwa miliony złotych. Łączna wartość siedemnastu projektów, na które można głosować, to 6 357 229 złotych.

A oto lista projektów:

Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej – Ostoja Przyrody Dzielnicy Chyszów - 500 tys.
2. Remonty chodników i nawierzchni ulicy na Osiedlu Nr 2 „Strusina” zakresie infrastrukturalnych inwestycji ogólno miejskich - 410 tys.
3. Dokończenie remontu ul. Konnej -zmiana tytułu zadania: „Remont ul. Konnej – etap II” - 160 tys.
4. ZIELONY PROJEKT –Warsztaty kulinarno-edukacyjne w szkole  - 300 tys.
5. Tarnowskie Centrum Sportów Elektronicznych - 298 tys. 832 zł
6. Plaża miejska nad Wątokiem przy ul. Południowej - 498 tys. 397 zł
7. Adaptacja nie użytkowanego kortu do tenisa ziemnego na os.Legionów na „Plenerową siłownię dla mieszkańców- dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów” - 190 tys. 
8. ZIELONE BOISKA NA OS. LEGIONÓW – Modernizacja infrastruktury miejskiej - 450 tys.
9. STREFA REKREACJI „TERLIKÓWKA” - 400 tys.
10. KONTYNUACJA BUDOWY PARKU WESTERPLATTE - 400 tys.
11. INWESTYCJE INFRASTRUKTURALNE NA OS. ZIELONYM - 500 tys.
12. „Modernizacja boisk sportowych wraz z przystosowaniem terenu podstrefę rekreacyjną i budową placu zabaw na osiedlu Westerplatte za Przedszkolem nr 24 w Tarnowie” - 500 tys.
13. Prowadzenie Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej - 400 tys.
14. Fontanna dla Parku Sanguszków! - 400 tys.
15. REWITALIZACJA TERENÓW PRZY ZBIEGU ULIC PUŁASKIEGO I GŁOWACKIEGO - 400 tys.
16. CENTRUM ROZWOJU RODZINY - 400 tys.
17. RANY BOSKIE, POLSKA! - 150 tys.

 

 

Bartek Maziarz/wm