|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W Tarnowie powstanie Park Wodnej Rozrywki

Śmiałe plany zmiany terenów rekreacyjnych w Mościcach przygotował tarnowski magistrat. W zamian za zamknięty basen letni w tej części miasta, urzędnicy proponują Park Wodnej Rozrywki. Przygotowana została już koncepcja tego miejsca. Zakłada wykorzystanie letniego basenu w Mościcach do stworzenia parku wodnego ze zjeżdżaniami i torami pływackimi. Wokół powstać mają miejsca do plażowania i tereny rekreacyjne. Koncepcja zakłada zagospodarowanie całego 3-hektarowego terenu.

Posłuchaj rozmowy Agnieszki Wrońskiej z projektantami, Agatą i Andrzejem Kosowskimi z AKKA Architekci

Fot. Akka Architekci/mat. prasowe

O szczegółach projektu Parku Wodnej Rozrywki opowiadają autorzy koncepcji, Agata i Andrzej Kosowscy z pracowni AKKA:

- Przede wszystkim chcielibyśmy zachować obecną funkcję, czyli istniejące baseny letnie. Chcielibyśmy jednak wzbogacić ten obszar o nowe funkcje, dotyczy to głównie rolkostrady, pumptracku i lodowiska, żeby zgromadzić na tym terenie jak najwięcej atrakcji dla ludzi w różnym wieku i różnych oczekiwaniach.

- Teren został podzielony na dwie strefy: strefę suchą i strefę mokrą. Strefa mokra to przede wszystkim baseny i niecki dla dzieci oraz osób starszych, również wodny plac zabaw oraz obiekty towarzyszące: szatnie, obiekty sanitarne oraz teren do plażowania.

- Z kolei strefa sucha to przede wszystkim alejki spacerowe, pumptrack, rolkostrady i lodowisko, które latem zamieniałoby się w boisko do futsalu.

- Strefę mokrą możemy wykorzystywać latem i w sezonie późnowiosennym, a strefę suchą przez cały rok.

- Istniejący teraz basen ma tylko jedną funkcję. To są tory do pływania. Jest to basen 50 m x 20 m. Idea jest taka, żeby go podzielić, tzn. wydzielić strefę do pływania sportowego z 4 torami o długości 25 m, a pozostałą strefę przeznaczyć na rekreację wodną. Można tu zmieniać głębokość basenu i wyposażyć go w atrakcje dla dzieci i osób starszych.

- Lodowisko powinno powstać w miejsce obecnego basenu olimpijskiego, który nie jest wykorzystywany i może być wykorzystywane latem jako boisko z nawierzchnią trawiastą, do futsalu, 18 m x 36 m.

- Jako zaplecze mają powstać nowe budynki. Obecnie jest jeden budynek o wątpliwym stanie technicznym, który nie jest wykorzystywany. Nowe budynki zapewnią obsługę socjalno-użytkową dla odwiedzających i pomieszczenia techniczne do obsługi lodowiska i basenu. Wszystko ma być kompaktowe, zbliżone do siebie, tak żeby instalacje były jak najbardziej ekonomiczne.

- Teren jest duży, zostaje więc druga połowa do swobodnego wykorzystania na strefę rekreacyjną. Idea jest taka, żeby powstały ścieżki do spacerów, ale też dla rowerów, deskorolkarz i rolkarzy, użytkowników hulajnóg. Teren ma przyciągać ludzi od rana do wieczora bez względu na porę roku.

- Największą atrakcją tego terenu jest różnorodność i możliwość wykorzystywania go przez cały rok. Zmieniamy też orientację wejściową. Wcześniej wchodziło się przez zatłoczone wejście przy basenie krytym. Teraz otwieramy teren od strony hali Jaskółka. Zapewnimy w ten sposób obsługę komunikacyjną: parkingi, swobodny i łatwy dojazd. To podniesie atrakcyjność tej inwestycji i tego terenu.

Jak mówi Jan Wielgus z Rady Osiedla Mościce: Koncepcja podoba nam się bardzo. Jest bardzo funkcjonalna i piękna. Byłaby to duża atrakcja. Pozostaje problem, żeby to jak najszybciej zrealizować. Na tym trzeba się teraz skupić. Zostawienie Tarnowa - miasta ponad 100-tysięcznego - z jednym basenem, to za mało biorąc pod uwagę potrzeby. Ważne jest więc, żeby ten kompleks rekreacyjny powstał jak najszybciej. Mamy bardzo dużo interwencji, i to emocjonalnych bardzo. Ludzie dzwonią i domagają się jak najszybszego otwarcia basenu. Nie chcą zrozumieć, że basen został zamknięty już w tym roku i nie wyobrażają sobie, że zamknięcie może potrwać dłużej niż ten rok. Tymczasem termin realizacji tej koncepcji basenów to 2022 rok. Czyli będą zamknięte przez 2 lata. Będziemy tłumaczyć. Ludzie muszą zrozumieć.

Posłuchaj rozmowy Agnieszki Wrońskiej z prezydentem miasta, Romanem Ciepielą

Fot. Akka Architekci

Deklaracje płynące z tarnowskiego magistratu są takie, że obiekt mógłby powstać w ciągu najbliższych 2 lat. Koszt budowy całego kompleksu to około 13 milionów złotych. Choć inwestycję można byłoby etapować, to prezydent Roman Ciepiela przyznaje, że w jego ocenie najlepszym rozwiązaniem byłoby jak najszybsze zrealizowanie całości: -Wszyscy czekamy na park wodny z prawdziwego zdarzenia. Nie mamy takiego w Tarnowie. Ten pod dachem przy ul. Piłsudskiego spełnia swoją rolę, jest obiektem całorocznym, natomiast nie mamy letniego parku. Mamy za to baseny olimpijskie sprzed 50 lat, które nie są wykorzystywane od 40 lat, a więc czas na zmiany. Nawet nie remont, tylko wyburzenie i budowę nowych obiektów. Widziałem akceptację ze strony radnych, pomogą przekonać Radę Miasta, zabieramy się więc do pracy. Z etapu koncepcji, przechodzimy do projektowania. Pojawi się program funkcjonalno-użytkowy. Jeżeli budżet będzie przyjęty, będziemy mogli rozpocząć kontraktowanie. Jeżeli ministerstwo sportu będzie chciało nam pomóc, chętnie przyjmiemy taką pomoc. Leży jednak w ministerstwie nasz wniosek o stadion lekkoatletyczny już od dwóch lat i ani widu, ani słychu. Jest takie powiedzenie: umiesz liczyć, licz na siebie. Chcemy mieć taki park, więc my go wybudujemy. Mam jednak nadzieję, że znajdą się formy wsparcia dla miast, które budują inwestycje nie tylko dla swoich mieszkańców, ale też w wymiarze ponadregionalnym. Przy okazji wyborów wszyscy chętnie mówią o pomocy, zobaczymy, jak będzie po wyborach.

Na Górze Marcina jest drugi basen, też ma swoje lata, trzeba go zmodernizować i przedłużyć okres użytkowania. Lato jest w Polsce krótkie. To jest więc pytanie do nas wszystkich, czy inwestować w obiekty, które stoją przez większość roku puste. Jako tarnowianin, niekoniecznie prezydent miasta, wyobrażam sobie na Górze Marcina duży kompleks wodny, niekoniecznie publiczny. Przecież na Podhalu jest wiele takich obiektów komercyjnych i one są pełne użytkowników. Dlaczego nie miałoby tak być w Tarnowie. Przygotowujemy więc ten obiekt jako ofertę dla prywatnych inwestorów. Zmieniliśmy plan, możliwa jest tam budowa hotelu, jest możliwość zjazdu z autostrady. Obiekt jest atrakcyjnie zlokalizowany. Być może to jest właściwy kierunek.

Na razie jednak miasto bierze się za zmianę basenu letniego w Mościcach. Koncepcja wygląda imponująco. Aby jednak projekt przeszedł w fazę realizacji, zielone światło muszą dać także miejscy radni.

 

Agnieszka Wrońska/sp

 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

63%
37%