|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W czwartek decyzja radnych ws. podwyżek za wywóz śmieci w Tarnowie

W cieniu pandemii Tarnów zabiera się za łatanie dziur w miejskim budżecie - na najbliższej sesji radni będą dyskutować o podwyżce cen śmieci - prezydent proponuje, aby stawka z 22 złotych od osoby wzrosła do ok. 29 złotych.

Fot. Pixabay

Przy takiej stawce bowiem system się zbilansuje - zgodę na taką podwyżkę muszą wydać radni - o porozumienie będzie trudno - przyznaje Jakub Kwaśny, przewodniczący tarnowskiej Rady Miejskiej.

- Kwota zaproponowana przez pana prezydenta wynika z ilości osób płacących za śmieci w Tarnowie oraz kosztów tego systemu. I dziś godzimy się, niestety, ja z bólem serca godzę się na to, że zamiast inwestować w nowe ścieżki rowerowe, szkoły, czy dofinansować ciekawą inwestycję, my dopłacamy z podatków mieszkańców do śmieci, do systemu, który powinien się bilansować - podkreśla Kwaśny.

Przewodniczący tarnowskiej Rady miasta podkreśla, że idealnym rozwiązaniem byłaby zmiana systemu naliczania opłat, ale ta propozycja - by naliczać opłatę od wody, została odrzucona przez większość radnych.

Opozycja jest przeciwko tak wysokim podwyżkom -  radny Mirosław Biedroń z PiS uważa, że miasto powinno przede wszystkim uszczelnić system.

- Warto szukać oszczędności w sposobie prowadzenia gospodarki śmieciowej. Warto, chociażby zapytać naszych sąsiadów z Krakowa, czy Nowego Sącza, bo u nich te stawki są niższe. W Krakowie w tej chwili 23 zł, czyli tylko o 1 zł więcej niż u nas, w Nowym Sączu 19 zł. Warto zapytać, zobaczyć jak inni to robią - mówi Biedroń.

Decyzję o podwyżce opłaty podejmą radni w czwartek - przewodniczący Komisji Ekonomicznej Sebastian Stepek przyznaje, że stawka powinna wzrosnąć jednak nie aż o 7 złotych. - Patrząc od strony ekonomicznej, aby gmina nie powinna dopłacać, stawka powinna być maksymalna, czyli tyle ile proponuje pan prezydent. Biorąc jednak pod uwagę mieszkańców i ich możliwości finansowe, myślę, że tak drastyczna podwyżka zbyt daleko idąca - mówi Stepek.

W środę w sprawie podwyżek ma wypowiedzieć się Komisja Ekonomiczna.

 

(Agnieszka Wrońska/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

23%
77%