|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Uroczysta gala z okazji Święta Małopolski w Lusławicach. Odznaczenia dla zasłużonych

W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w podtarnowskich Lusławicach uhonorowano osoby zasłużone dla województwa. Podczas uroczystej gali z okazji Święta Małopolski wręczono Krzyż Małopolski, oraz Medale Honorowe za Zasługi dla Województwa Małopolskiego.

posłuchaj Mieczysława Pieronka oraz Apoloniusza Tajnera

fot. Klaudia Tarczoń

Bp Tadeusz Pieronek został uhonorowany pośmiertnie złotym medalem honorowym za zasługi dla województwa małopolskiego. Wyróżnienie, decyzją sejmiku, otrzymał także trener Apoloniusz Tajner. Uroczystość wręczenia odznak odbyła się w sobotę w Lusławicach.

Medal dla Tadeusza Pieronka odebrał jego brat - Mieczysław Pieronek.

Bp Pieronek – jak czytamy w uzasadnieniu – został odznaczony za inicjatywę powołania Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, pełną poświęcenia pracę naukową i dydaktyczną, zaangażowanie w kontynuację dzieła Jana Pawła II, upowszechnianie chrześcijańskich podstaw Zjednoczonej Europy oraz otwartego dialogu wszystkich jej mieszkańców, a także łączenie tradycyjnych wartości chrześcijańskich z nowoczesną postawą patriotyczną.

Apoloniusz Tajner odebrał medal za - jak czytamy - nieoceniony wkład w historię i rozwój polskiego sportu, sukcesy własne oraz podopiecznych w kraju i na arenie międzynarodowej, integrowanie wokół idei sportu wielu pokoleń Małopolan, a w szczególności promocję skoków narciarskich, które stały się polskim sportem narodowym.

Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, w ramach Święta Małopolski. Święto to zostało ustanowione w 2009 r. dla upamiętnienie 30. rocznicy przyjazdu papieża Polaka do ojczyzny.

Jak powiedział w sobotę marszałek Witold Kozłowski, Święto Małopolski skłania do powrotu wydarzeń z czerwca 1979 r. oraz do słów, jakie Jan Paweł II wypowiedział na krakowskich Błoniach: „Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością (...), abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”.

Podczas uroczystości w Lusławicach władze Małopolski wręczyły także zasłużonym dla regiony srebrne medale. Przyznano też Krzyże Małopolski (symbolika odznaki związana jest z krzyżem na Giewoncie, przy którym w 1997 r. papież powiedział do Małopolan: „Na was zawsze można liczyć”).

Złote krzyże za zasługi dla Małopolski otrzymali: Teresa Brandys (za zasługi na rzecz upowszechniania tradycji dziennikarskich oraz działalność społeczną), Marian Łyko (za aktywną pracę na rzecz regionu i jego mieszkańców), Jan Polkowski (za zasługi w działalności na rzecz rozwoju samorządu oraz krzewienia kultury polskiej), Ryszard Sikora (za zasługi na rzecz rozwoju turystyki i promowania regionu), ks. Zbigniew Szostak (za zasługi w pracy duszpasterskiej i społecznej) i prof. Katarzyna Turnau (za wkład w rozwój nauki oraz działalność badawczą). Wręczono także krzyże srebrne.

Galę w Lusławicach zakończył koncert Edyty Geppert.

 

Bartłomiej Maziarz/PAP/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

posłuchaj Apoloniusza Tajnera

31%
69%