|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Uchodźcy z Syrii zamieszkają też w Małopolsce. Tarnowianie przyjmą trzy rodziny

Jeszcze w ten weekend do Małopolski trafią pierwsi syryjscy uchodźcy. Rodziny z Syrii w piątek wieczorem wylądowali na lotnisku w Warszawie, po nadaniu statusu uchodźców, rozwiezieni zostaną do miejscowości, w których zadeklarowano się ich przyjąć. Trzy rodziny zamieszkają w Tarnowie.

posłuchaj rozmowy Agnieszki Wrońskiej z Bartłomiejem Kapuścińskim

Uchodźców sprowadzi do naszego regionu Fundacja Estera. To 11 osób - będą mieli nadany status uchodźcy i zamieszkają w mieszkaniach wynajętych przez fundacje i rodziny, które zdecydowały  się objąć ich opieką - mówi,Bartłomiej Kapuściński z fundacji Estera. 

Syryjczycy w Tarnowie będa mieli zapewniony nie tylko dach nad glową, ale także roczną opiekę finansową oraz lekcje języka polskiego. Przyjeżdżający do Polscy uchodźcy to syryjscy chrześcijanie, prześladowani w swoim kraju.

 

  Polska przyjmie 2 tysiące uchodźców. Taką deklarację złożył wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk w Luksemburgu podczas nieformalnej obrady szefów resortów. Państwa członkowskie mają łącznie przyjąć 60 tysięcy imigrantów.


    Unijne kraje zobowiązały się do przyjęcia 20 tysięcy uciekinierów z Syrii, którzy przebywają w obozach dla uchodźców oraz 40 tysięcy imigrantów, którzy dotarli już do Grecji i Włoch. Wiceminister Stachańczyk oświadczył, że Polska z każdej z tych grup jest gotowa wziąć do siebie tysiąc osób. „Nie ma takiej gwarancji, że tyle osób przyjedzie, ale łączna nasza propozycja to jest tysiąc plus tysiąc czyli dwa tysiące” - powiedział wiceminister. To mniej niż chciała Komisja Europejska, która uważa, że Polska powinna przyjąć ponad 3600 osób. Wiceminister uważa jednak, że podczas obrad w Luksemburgu nie było nacisków, by rząd w Warszawie zadeklarował większe liczby.


    Jeśli chodzi o przesiedlenia osób spoza Unii, państwa członkowskie już się w tej sprawie właściwie porozumiały. Nie wszystkie rządy były jednak w stanie już teraz zadeklarować konkretne liczby w sprawie  przyjmowania imigrantów z Grecji i z Włoch.  „Nie brakuje nam dużo, ale w niektórych krajach konieczne są dodatkowe ustalenia” - powiedział Jean Asselborn minister ds. migracji i azylu Luksemburga. Decyzje w sprawie ostatecznych liczb mają zapaść 20 lipca na kolejnym spotkaniu ministrów.

 

Rozmowa: "Uchodźcy z Syrii chcą być Polakami. To bilet w jedną stronę"

 

Agnieszka Wrońska/IAR/bp

7%
93%