|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tuchów traci pieniądze z UE po przyjęciu deklaracji o potępieniu ruchów LGBT

- Wątpię, by w zaistniałej sytuacji którekolwiek z naszych miast partnerskich chciało nas odwiedzić i traktowało poważnie nasze oferty i naszą współprace - tak burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek komentuje fakt odmowy udzielenia unijnego wsparcia finansowego dla tego miasta, w związku z przyjęciem przez radnych miejscowości deklaracji o potępieniu ruchów LGBT.

Posłuchaj co mówi Magdalena Marszałek

Fot. arch. P. Topolski

Jak przyznaje włodarz Tuchowa - na liście projektów, które zostały dofinansowane przez Unię Europejską, zabrakło corocznego spotkania Miast Partnerskich, które w gminie organizowane było od kilkunastu lat dzięki pieniądzom unijnym.

Magdalena Marszałek jest przekonana, że podjęcie przez radnych w maju 2019 roku rezolucji stanowiącej Tuchów strefą wolną od LGBT miało wpływ na podjęcie tej decyzji przez unijnych urzędników i może wykluczyć miasto z pomocy Unii w przyszłości. - W tym roku nie ma szansy na uzyskanie tych środków, ale też podejrzewam, że w przyszłości Komisja Europejska bardzo chętnie dofinansuje inne projekty, inne miasta. Ponieważ samorządów, które sięgają po te środki, jest dużo więcej niż kwota, którą komisja dysponuje, obawiam się, że my już z tego programu nie skorzystamy w przyszłości, będą inni beneficjenci - mówi Magdalena Marszałek.

Organizacja Dni Miast Partnerskich mogla liczyć na wsparcie nawet kilkunastu tysięcy euro, co dla budżetu liczącego około 7 tysięcy mieszkańców było sporym wsparciem i szansą na promocję gospodarczą i turystyczną.

W lutym tego roku francuskie miasto Saint-Jean-de-Braye zawiesiła współpracę w samorządem z Tuchowa. Powodem była rezolucja podjęcie w maju przez tuchowski samorząd deklaracji "Gmina Tuchów wolna od ideologii LGBT+".

Relacje z Tuchowem chciało też zerwać niemieckie Illingen - ale w tej sprawie nadal trwają rozmowy pomiędzy samorządowcami obu miejscowości. Tuchów ma podpisane umowy z 8 miastami partnerskimi.

 

(Marcin Golec/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

52%
48%