Zgodnie z uchwałą władze Tarnowa wystąpią do sejmiku województwa małopolskiego o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w celu wprowadzenia na obszarze miasta dalej idących ograniczeń, niż określone w obowiązującej od 2017 roku uchwale antysmogowej dla całej Małopolski. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 13 radnych, 12 sprzeciwiło się.

Uchwała mówi, że w kotłach i piecach używanych do ogrzewania domów i mieszkań może być stosowany jako paliwo jedynie gaz lub lekki olej opałowy. Wyjątek stanowi drewno, które zostało dopuszczone do spalania w domowych kominkach, jeżeli stanowią one drugie źródło ogrzewania lokalu i spełniają wymagania ekoprojektu.

Radni wnioskują, aby ograniczenia te zaczęły obowiązywać od 1 września 2025 r. - ma to pozwolić na dokończenie procesu wymiany starych pieców oraz inwestycje w zakresie termomodernizacji budynków i podłączeń do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Dodatkowo w uchwale wnioskuje się, aby nie wprowadzać zakazu spalania paliw stałych w tam gdzie występuje brak możliwości technicznych przyłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej, potwierdzony przez operatora sieci, a jednocześnie spalanie paliwa zachodzi w instalacji, spełniającej wymagania ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe.

Rada miejska w przyjętej uchwale zobowiązała prezydenta Tarnowa do kontynuacji i intensyfikacji zadań z zakresu ochrony środowiska, m. in. obejmujących udzielanie mieszkańcom dotacji na trwałą zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie olejowe oraz instalację odnawialnych źródeł energii.

Zobowiązała także prezydenta do przygotowania i wprowadzania działań osłonowych dla mieszkańców spełniających kryteria dochodowe do objęcia pomocą społeczną, którzy poniosą zwiększone koszty grzewcze lokalów mieszkaniowych związane z trwałą zmianą systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na inny system.

Jak podkreślono w uzasadnieniu czwartkowej uchwały, została ona podjęta w celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu smogu na zdrowie ludzi oraz środowisko.

Pierwszym miastem w Małopolsce, w którym nie można używać paliw stałych do ogrzewania jest stolica regionu, Kraków - uchwałę w tej sprawie przyjął sejmik województwa małopolskiego w połowie stycznia 2016 r. Na jej mocy w Krakowie od 1 września 2019 r. obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Dotyczy on nie tylko pieców i palenisk węglowych, ale także kominków i ciężkich, stacjonarnych grilli. Dopuszczone do stosowania są: gaz ziemny lub lekki olej opałowy.

Z kolei województwo małopolskie było pierwszym regionem w Polsce, w którym przyjęto regulacje antysmogowe dla całego województwa. Przepisy weszły w życie 1 lipca 2017 r. i wprowadziły ograniczenia dotyczące eksploatacji kotłów węglowych oraz paliw stałych złej jakości.

Zgodnie z uchwałą sejmiku województwa w Małopolsce nadal można używać paliw stałych do ogrzewania, w tym węgla, ale zabroniono montowania przestarzałych pieców "kopciuchów" i korzystania z paliw niskiej jakości: mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 proc.

Do 1 stycznia 2023 r. mają zostać wymienione wszystkie stare piece, z wyjątkiem pieców klasy 3. i 4., dla których przewidziano 10-letni okres przejściowy. W nowo budowanych domach i obiektach od 1 lipca powinny być montowane kotły grzewcze spełniające wymagania ekoprojektu. Do końca 2026 r. kominki będą musiały mieć sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc. Nie trzeba będzie wymieniać kominków już zamontowanych. Żeby spełniały wskazane poziomy sprawności, wystarczy doposażyć je w specjalne urządzenia, np. elektrofiltry, dostępne na polskim rynku.