|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Strzelnica terapią w podtarnowskim DPS? Zdania są podzielone. ZDJĘCIA

To miał być "strzał w dziesiątkę", ale strzelnica sportowa w Domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu budzi też kontrowersje. Pracownicy przekonują, że to świetna forma terapii dla pensjonariuszy. Nie brakuje jednak osób, którzy nie mogą się zrozumieć dlaczego osoby z problemami psychicznymi mają kontakt z bronią. Sprawę bada starostwo, które w styczniu ma podjąć decyzję o przyszłości strzelnicy.

fot. B. Maziarz

Alarm podniósł radny powiatowy Paweł Augustym. „Przecież na całym świecie osoby, które mają zaburzenia psychiczne nie mogą mieć styczności z bronią” - twierdzi radny. Tymczasem pracownicy DPSu w Nowodworzu, którzy byli inicjatorami stworzenia strzelnicy w pobliskim parku przekonują, że dokładnie przemyśleli i zaplanowali ten projekt. Sprawę pod kątem prawnym zbadała też dyrektorka i nikt nie miał wątpliwości, że taki obiekt może powstać przy DPS.

Jak wyjaśnia Krzysztof Kosiński, w zajęciach na strzelnicy sportowej brali udział wybrani pensjonariusze, którzy zawsze byli pod opieką doświadczonych trenerów. Na co dzień nie mieli dostępu do wiatrówek, które są przechowywane poza DPS-em.

„Sport strzelecki to jest bardzo dobra terapia i rehabilitacja właśnie dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Uczy koncentracji, wycisza, pozwala też przebywać na świeżym powietrzu co jest bardzo ważne dla naszych podopiecznych, których ciężko jest zachęcić do aktywności ruchowej” - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków Krzysztof Kosiński z DPSu w Nowodworzu.

Dyrektorka domu, Marta Jamrozik przypomina, że w DPS w Nowodworzu przebywają głównie mężczyźni. „Terapia w DPS-ach generalnie polega na artystycznych rzeczach, ale nie każdy mężczyzna chce kleić kartki czy robić takie rzeczy” - podkreśla Jamrozik.

Tą delikatną sprawą zajmuje się nowy etatowy członek zarządu powiatu tarnowskiego, Jacek Hudyma. Jak przekonuje, zamieszanie wokół tego tematu to typowa zagrywka polityczna. Obiecuje jednak, że sprawa zostanie szybko wyjaśniona i jeszcze w styczniu zarząd powiatu podejmie decyzje co do przyszłości strzelnicy w DPSie.

Zarząd powiatu albo strzelnicę utrzyma, albo zlikwiduje. Jak jednak podkreśla Hudyma w rozmowie z Radiem Kraków, „dotychczas nie było żadnego przypadku, który by w jakikolwiek sposób podważał sens tej inwestycji”.

Strzelnice stworzono, a właściwie odtworzono w parku obok DPSu, gdzie kiedyś była jednostka wojskowa. Zrobili to pensjonariusze razem z pracownikami skupionymi w stowarzyszeniu „Dom Pod Czerwonymi Dębami” oraz w nieformalnej grupie Epidemia Pasji.

To oni dostali 5 tysięcy złotych dotacji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na projekt „Strzał w dziesiątkę - drużyna strzelecka osób niepełnosprawnych STRZELEC”. Poza dotacją udało się też dostać od sponsorów materiały do stworzenia strzelnicy.

Stowarzyszenie „Dom Pod Czerwonymi Dębami” skupiające m.in. pracowników DPSu w Nowodowrzu ma już także na swoim koncie stworzenie amatorskiego filmu fabularnego z udziałem pensjonariuszy pt. „To JEST kraj dla starych ludzi”. Mimo zamieszania wokół strzelnicy stowarzyszenie wcale nie zamierza zwolnić tempa.

"Wszystko co robimy, robimy dla dobra naszych podopiecznych. To są osoby niepełnosprawne, którym przytrafiła się taka, a nie inna choroba. Są oni w ciągłym leczeniu. Nie zagrażają nikomu i myśle, że nie można im odmawiać udziału w takich zajęciach, które są de facto całkowicie bezpieczne". - przekonuje Krzysztof Kosiński.

 

 

 

(Bartek Maziarz/ko)

82%
18%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 12

Egon

Poniedziałek, 18 kwietnia 2016, 22:02

@Kazimierz Jamruk

To palnij sobie w czoło......

Odpowiedz

Małgorzata

Poniedziałek, 12 stycznia 2015, 19:53

Zupełnie poroniony pomysł. Wędkowanie jest lepsze aniżeli strzelnica. Dyrekcja chyba przywołuje klopoty i to poważne

Odpowiedz

hehehe

Poniedziałek, 5 stycznia 2015, 12:51

Tomasz Ś - Augustyn nie jest z PO, to Kolega Krasa, a Kras był Starostą

Odpowiedz

Diagnostyk

Niedziela, 4 stycznia 2015, 12:12

W ministerstwie nie mieli wątpliwości dając pieniądze na projekt. Nie takie głowy siedzą i oceniają czy to przyniesie jakąś korzyść. Skoro dali pieniądze wątpliwości nie budzila zasadność projektu. Wiecie jak trudno napisać dobry projekt?

Odpowiedz

Tomasz Ś.

Niedziela, 4 stycznia 2015, 11:25

Czy te dziadygi z Platformy na czele z Augustynem i Banachem zrobili kiedyś coś pożytecznego?

Odpowiedz

elf

Niedziela, 4 stycznia 2015, 10:49

a jaki poziom wykształcenia reprezentuje ten Pan Paweł Augustyn ? Jest chociaż licencjatem ?

Odpowiedz

też.radny

Niedziela, 4 stycznia 2015, 05:54

Pan radny to chyba agencję ubezpieczeń prowadzi. Może wystarczy ubezpieczyć u niego tę strzelnicę i już będzie bezpieczna. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ecie-pecie

Odpowiedz

par excellence

Sobota, 3 stycznia 2015, 16:14

Nie znam Pani dyrektor DPSu - ale dużo dobrego słyszałem o tym co dzieje się w DPS... a co można powiedzieć o Panie Pawle Augustynie i jego działaniach - nie wiem - może internauci coś napiszą ?

Odpowiedz

eR

Piątek, 2 stycznia 2015, 18:37

Dawaj Marta, robisz dobra robote, nie mattw sie frustratami!

Odpowiedz

Marta Jamrozik

Piątek, 2 stycznia 2015, 17:59

@Kazimierz Jamruk

Zapraszamy serdecznie strzelców z Bogumilowic!

Odpowiedz

Mirosław Banach

Piątek, 2 stycznia 2015, 15:09

Gratuluję pomysłu i zrealizowania projektu Stowarzyszeniu działającym przy DPS w Nowodworzu. Stowarzyszenie założone zostało właśnie celem realizacji takich projektów !!! Za niewielkie pieniądze ale nie z budżetu DPS ani powiatu ale z projektu który sami napisali. Panowie i chłopcy z DPS-u (bo niektórzy to jeszcze młodzi ludzie) są bardzo zaangażowani w uprawianie różnych dyscyplin sportu gdyż to nie jest szpital psychiatryczny tylko Dom Pomocy Społecznej. Szkoda że krzywdzi się ludzi i ośmiesza projekty napisane w czasie który można wykorzystać dla siebie np. biorąc umowy zlecenia... ale w Stowarzyszeniu pracuje się dla drugiego człowieka, słabszego - bo sam sobie nie poradzi. Niektórzy dla własnych korzyści często krzywdzą ludzi którzy z dużym poświęceniem troszczą się o najsłabszych. Takie zachowanie i postawę należy piętnować i odrzucać z całą siłą aby szybko nie powracała. Krzywdzenie ludzi łatwo niektórym przychodzi... naprawić krzywdę już trudniej.

Odpowiedz

Kazimierz Jamruk

Piątek, 2 stycznia 2015, 12:54

Dajcie spokój. Przecież to nie broń tylko wiatrówki, miejsce bezpieczne, trenerzy. Aż nadto środków bezpieczeństwa. Ja strzelam z sąsiadem do drzwi od garażu i jest ok, a tu widzę fajne profesjonalne miejsce. Można się przyłączyć? Pozdrawiamy! Strzelcy z Bogumilowic

Odpowiedz