- A
- A
- A
Skomplikowana operacja przenosin jednej z zalipiańskich chat. ZDJĘCIA
Ostatnia taka operacja przeprowadzana była Zalipiu w latach 80. Teraz w najsłynniejszej w Polsce malowanej wsi rozpoczęły się prace rozbiórkowe chaty z końca XIX wieku. Dom ludowej malarki Stefanii Łączyńskiej powoli znika z zalipiańskiego krajobrazu, ale... nie na długo. Niebawem dołączy do miniskansenu powstającego przy Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu."Obiekt został dokładnie zinwentaryzowany, opisany kartkami, by potem móc dokładnie wiedzieć, jak go złożyć. Ponumerowaliśmy i sfotografowaliśmy wszystko: od ścian szczytowych po ścianki elewacyjne. To, co będziemy w stanie zachować, wróci na swoje pierwotne miejsce" - zapewnia w rozmowie z Radiem Kraków Tomasz Głowacz, konserwator zabytków.
Wielu turystów przyjeżdżających do Zalipia narzekało, że chaty są mocno rozproszone. Teraz ma się to zmienić. Piękne przykłady małopolskiej architektury będzie można podziwiać w miniskansenie przy Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu. "Na razie będziemy mieć trzy domki, ale już to umożliwi nam organizację warsztatów, wyświetlanie filmów. Myślę, że turyści z chęcią z tego skorzystają" - mówi Wanda Racia, pracownik Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Podczas rozbiórki trzeba było przede wszystkim zadbać o charakterystyczne malunki na ścianach. To one świadczą o wyjątkowości tych chat. "Część ściennych malunków, m.in dzban z kwiatami i dwie girlandy udało nam się ściągnąć metodą transferu. Zostały przeniesione na nośnik zastępczy, by po po tym jak chata trafi do miniskansenu, można było je powtórnie wyeksponować" - mówi konserwator.
Prace rozbiórkowe potrwają do końca przyszłego tygodnia. W grudniu planowane jest uroczyste otwarcie przeniesionej chaty malarki Stefani Łączyńskiej w Zalipu.
Stefania Łączyńska urodziła się 1914 roku, a zmarła w 2005 roku. Była wielokrotną zwyciężczynią tradycyjnego konkursu "Malowana chata". Turystów zwykle podejmowała we własnym domu. Jak wspominają mieszkańcy Zalipia była jedną z najbardziej gadatliwych i humorzastych malarek.
(Magdalena Zbylut/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
23:31
Kasprowy Wierch i zmiany klimatu. Sąd stwierdził, że rozbudowa wyciągu jest nieracjonalna
-
22:53
"Nie poznamy tego budynku". Rozpoczyna się remont Biblioteki Książąt Czartoryskich
-
22:01
Antonina Tosiek laureatką tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
-
21:01
Ropa z czystą wodą. Gmina korzysta już ze stacji uzdatniania
-
20:46
Pobił kierowcę krakowskiego MPK, jest już w rękach policji
-
20:19
Ag Gag czyli knebel rolniczy. Jak prawo legalizuje bezprawie m.in. w USA?
-
20:01
Młode gwiazdy wystąpią w Krakowie
-
18:05
Myśliwi, strzelnice i luka systemu. Kryminolog o tym, skąd w Polsce bierze się nielegalna broń
-
18:00
Trendy z Sieci: Czy sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje świat prawa?
-
17:53
Śledź "Śledzia" w wakacje. Pierwszy sezon serialu kryminalnego ponownie na antenie Radia Kraków
-
15:05
Nie zaczynaj biegania samodzielnie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze