|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Protest przeciwko półpodziemnym pojemnikom na śmieci w Tarnowie. Spółdzielnia chce ich więcej

Ta technologia przechowywania śmieci stosowana w Tarnowie ma wykluczyć przykre zapachy. Jednak mieszkańcy bloku przy ulicy Westerplatte 1 protestują przeciwko budowie pod ich oknami półpodziemnych pojemników na śmieci. "Uważamy, że te kontenery są ustawione stanowczo za blisko naszych balkonów. To jest 15 czy 12 metrów od najbliższego balkonu. Przecież można było dać te 50 metrów dalej i nie byłoby żadnego problemu. A tak, zrobi się gorąco, będzie smród" - mówią.

fot: B. Maziarz

Prezes Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Zbigniew Sipiora wyjaśnia, że do tej pory altanka śmietnikowa była zlokalizowana za sąsiednim blokiem numer 3. Jednak jest w pasie drogowym, dlatego trzeba było ją zlikwidować. Sipiora przekonuje, że teren między blokami numer 1 i 3 to jedyne miejsce, w którym ze względu na przepisy można było zamontować półpodziemne pojemniki na śmieci. Nie mogą być dalej niż 80 metrów od ostatniej klatki bloku i nie bliżej niż 10 metrów od okien. Metrów jest 13. Prezes TSM dodaje, że w bardziej oddalonym od bloku numer 3 miejscu są sieci gazowe i wodociągowe, co też wykluczało taką inwestycję. 

Zbigniew Sipiora przekonuje też, że z półpodziemnych pojemników na śmieci nie będzie śmierdziało, bo większość powierzchni tych koszy znajduje się pod ziemią. Dlatego właśnie są stosowane przez Tarnowską Spółdzielnię Mieszkaniową. "Jest zupełnie inne myślenie, spojrzenie i składowanie odpadów. To jest pod ziemią, to jest stłumione" - podkreśla Sipiora. 

Mieszkańcy jednak w to nie wierzą i mają też żal, że nie poinformowano ich o planie postawienia półpodziemnych pojemników na śmieci pod ich oknami. Dowiedzieli się kiedy budowa już ruszyła. Prezes Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej odpowiada, że sprawa była przygotowywana od roku i że wiedzieli o niej przedstawiciele komitetu osiedlowego. Tyle że według mieszkańców bloku Westerplatte 1, do komitetu należą osoby z sąsiedniego bloku i to oni musieli wiedzieć o inwestycji.

fot: B. Maziarz

Natomiast prezes TSM Zbigniew Sipiora podkreśla, że spółdzielnia podejmuje takie decyzje samodzielnie bez szczegółowego uzgadniania z wszystkimi zainteresowanymi, bo jego zdaniem w takich sprawach nie da się znaleźć konsensusu. "Uważamy, że półpodziemne pojemniki na śmieci to bardzo dobre rozwiązanie. Nie czuć żadnego zapachu. Bardzo ważne jest też to, że nie mamy w nich problemu z segregacją w tych pojemnikach. Kiedy ktoś wchodzi do altany i kosze są np. zapełnione albo nie bardzo mu się chce, to wrzuca byle gdzie. Pojemniki półpodziemne są duże i je widać. Zawsze jest ryzyko, że ktoś zobaczy tego, który wyrzuca śmieci gdzie popadanie" - mówi. 

Dlatego Tarnowska Spółdzielnia Mieszkaniowa chce budować więcej półpodziemnych pojemników na śmieci. Między innymi przy ulicy Mościckiego oraz Niepodległości 1. 

Te powstające przy bloku Westerplatte 1 spółdzielnia może ewentualnie zasłonić od strony bloków rodzajem roślinnego ekranu. Mieszkańców to jednak nie zadowala. Zastanawiają się nawet nad pozwem zbiorowym. 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)

38%
62%