|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prokurator Piotr Krupiński: "Wreszcie przełamano zmowę milczenia ws. zabójstwa Iwony Cygan"

"Niektórzy policjanci nie próbowali wyjaśnić sprawy Iwony Cygan zamordowanej 18 lat temu w Szczucinie" - powiedział Radiu Kraków Piotr Krupiński z Prokuratury Krajowej w Krakowie. W środę zatrzymano trzeciego funkcjonariusza - dziś już byłego policjanta ze Szczucina Jacka S. Wszyscy są podejrzani o niedopełnienie obowiązków i poplecznictwo.

Posłuchaj rozmowy z prokuratorem Piotrem Krupińskim

Fot. B. Maziarz

"Policjanci nie reagowali na zasłyszane informacje. Gdyby doszły one do prokuratora, na pewno w tym kierunku zostałyby poczynione stosowne kroki. Zrozumiałe jest, dlaczego społeczeństwo lokalne nie informowało policjantów o szczegółach sprawy. Po prostu się ich bali. A ci nie słuchali mieszkańców" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków prokurator Piotr Krupiński.

Jak dodaje naczelnik małopolskiego wydziału Prokuratury Krajowej, wszyscy w Szczucinie od dawna widzieli, kto zabił 17-latkę. W sprawie zabójstwa sprzed 18 lat zarzuty w ostatnich dniach postawiono 6 osobom. Podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem Paweł Kopacz jest poszukiwany, a sąd na wniosek prokuratury wydał za mężczyzną europejski nakaz aresztowania. ZOBACZ

Jak zaznaczył w rozmowie z Radiem Kraków prokuratur Krupiński, zanim zarządzono poszukiwania Kopacza,  który prawdopodobnie przebywa za granicą, przeszukano jego dom. "Podjęliśmy próbę zatrzymania, a członkowie rodziny na pewno w ten czy inny sposób przekazali podejrzanemu tę informację" - mówi prokurator.

Prokurator Krupiński dodaje jednak, że w ostatnich miesiącach to dzięki pracy prokuratury i policjantów z archiwum X zmowa miliczenia została przełamana.

Policjanci z krakowskiego Archiwum X oraz prokuratura nie mają wątpliwości, że ze sprawą zabójstwa 17-letniej Iwony Cygan ze Szczucina jest też związana tajemnicza śmierć Tadeusza D. Mężczyzna chwalił się, że wie, kto zabił nastolatkę, i zgarnie za to nagrodę. Później jego zwłoki znaleziono w Wiśle. Wtedy uznano, że 31-latek utonął. Ale dziś prokuratura nie ma wątpliwości, że to nie był przypadek.

 

 

 

(Bartek Maziarz/ew)

86%
14%