|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prezydent Tarnowa z nietypowym absolutorium i brakiem wotum zaufania radnych

Wotum zaufania to nowe narzędzie do oceny pracy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także zarządów powiatów i województw. Tarnowscy radni potraktowali wotum zaufania jako ocenę polityczną całości działań prezydenta, natomiast absolutorium jako ocenę za wykonanie budżetu. Co ciekawe, prezydent Roman Ciepiela otrzymał absolutorium, mimo że komisja rewizyjna wnioskowała o jego nieudzielenie.

fot: P. Topolski

Za udzieleniem wotum zaufania głosowało 11 radnych, przeciw było 10 radnych. Do uzyskania wymaganej większości zabrało 2 głosów. Od głosu wstrzymali się radni koalicyjnego klubu Nasze Miasto Tarnów: Graźyna Barwacz i Piotr Górnikiewicz. Tomasz Olszówka z kolei był przeciwko. 

Olszówka wyjaśnia, że traktuje głosowanie o wotum zaufania jako głosowanie polityczne, oceniające całość działania prezydenta. Jak podkreśla, dotyczyło to okresu sprzed podpisania porozumienia koalicyjno-programowego. "Diametralnie nie zgadzam się z polityką budżetową w zakresie zarządzania finansami, gospodarowania inwestycjami, która miała miejsce w poprzedniej kadencji. W tym momencie mamy nowe otwarcie. Liczę na to i wierzę w to, że w przyszłym roku z czystym sumieniem będę mógł zagłosować za udzieleniem wotum zaufania" - przekonywał Olszówka. 

Olszówka oraz 13 innych radnych zagłosowało z kolei za udzieleniem prezydentowi Tarnowa absolutorium za wykonanie budżetu za 2018 rok. "Oceniamy czy budżet został wykonany. Nie zastanawiamy się nad jakością" - wyjaśnia Olszówka. 

Dwukrotne nieudzielenie wotum zaufania prezydentowi rok po roku otwiera drogę do przeprowadzenia referendum w sprawie jego odwołania. 

Taki finał sprawy jest pewnym zaskoczeniem, bo dziś - zgodnie z dotychczasową praktyką - miał być jedynie głosowany wniosek o nieudzielenie absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2018 prezydentowi Romanowi Ciepieli. Taki był wniosek komisji rewizyjnej. Jednak radny Platformy Obywatelskiej Zbigniew Kajpus złożył wniosek, żeby głosować także wniosek o udzielenie absolutorium.

Wspierał go radny Nowoczesnej Sebastian Stepek, który przekonywał, że o udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium powinni decydować wszyscy radni i nie powinni być ograniczeni wnioskiem komisji rewizyjnej. Wątpliwości co do takiej procedury zgłaszali radni Prawa i Sprawiedliwości, w tym m.in. prawnik Piotr Sak.

Ostatecznie za nieudzieleniem absolutorium dla prezydenta zagłosowało 9 radnych, natomiast za udzieleniem było 14 radnych. 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)

37%
63%