|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prezydent Tarnowa przyznaje, ze miasto spełnia kryteria strefy czerwonej

Roman Ciepiela spodziewał się umieszczenia Tarnowa w strefie największych obostrzeń, bo - jak podkreśla - w ostatnim czasie notowano duży przyrost zachorowań "20, do 30 procent, dzień do dnia". Tymczasem szpitale przygotowują się na wypadek konieczności przyjęcia zwiększonej liczby zakażonych covid-19 wymagających hospitalizacji. W samym tylko szpitalu im. Edwarda Szczeklika ma być docelowo 110 tzw. łóżek covidowych.

Posłuchaj rozmowy Bartłomieja Maziarza z prezydentem Tarnowa, Romanem Ciepielą

Fot. Paweł Topolski

"To chyba dobrze, że te ograniczenia są tak głębokie i można powiedzieć - drastyczne, ale to jest jedyna forma, żeby powstrzymać rozprzestrzeniania się wirusa. Myślę, że takie ograniczenia są konieczne. Natomiast czy będą skuteczne - zobaczymy, jak wiele osób będzie się dostosowywało do tych nowych reguł. My zrobimy wszystko, co z naszej strony jest konieczne i możliwe. Zamknięcie basenów jest jednym z takich działań".

Prezydent Roman Ciepiela przyznaje jednak, że "trudniej będzie utrzymać reżim w miejscach publicznych, bo część osób niestety chyba nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Bo te ciągłe poszukiwania jakichś tłumaczeń, że być może tego wirusa nie ma i to jest jakaś propaganda - jest jakąś złudą albo wyparciem tego zagrożenia".

Od soboty w strefie czerwonej, w której znalazł się Tarnów:
- w sklepach będzie mogło przebywać do 5 osób na 1 kasę;
- gastronomia będzie mogła działać od godziny 6 do 21 z zajętym co drugim stolikiem, a później będzie mogła sprzedawać dane na wynos;
- wyjątkowo od poniedziałku 19.10 nie będzie można organizować wesel oraz przyjęć okolicznościowych;
- w uroczystościach religijnych będzie mogła brać udział 1 osoba na 7 metrów kwadratowych;
- w zgromadzeniach publicznych będzie mogło brać udział do 10 osób;
- wydarzenia sportowe będą się odbywały bez publiczności;
- w wydarzenia kulturalnych będzie mogło brać udział do 25 procent publiczności;
- baseny, aquaparki oraz siłownie będą nieczynne;
- szkoły ponadpodstawowe i średnie przejdą na zdalny tryb nauczania, poza zajęciami praktycznymi;
- w komunikacji publicznej będzie mogła być zajęta połowa miejsc siedzących, lub trzydzieści procent wszystkich.

Zdaniem prezydenta Tarnowa, to ograniczenie w komunikacji może jednak nie powinno stanowić dużego problemu, ponieważ - jak zauważył - od poniedziałku szkoły przejdą w zdalny tryb nauczania. Zdaniem Romana Ciepieli rząd powinien już od września oddać w ręce samorządów decyzje co do wprowadzania określonego modelu nauczania. "Wprowadzilibyśmy już dawno nauczanie hybrydowe, wiele szkół było do tego przygotowanych. Tak się nie stało, teraz mamy zdalne dla wszystkich. Trochę centralizm tutaj zadziałał. Ale nie mamy na to wpływu".

Prezydent w rozmowie z Radiem Kraków przyznał również, że według ostatnich ustaleń z wojewodą w szpitalu im. Edwarda Szczeklika ma się znaleźć w sumie 110-115 łóżek dla zakażonych koronawirusem. "Pan dyrektor Marcin Kuta przedstawił wojewodzie plan, który jest bardzo racjonalny i pozwoli pogodzić sposób leczenia tych, którzy są chorzy na covid i tych, którzy potrzebują pobytu w szpitalu z powodu innych chorób. Jest taka dosyć szczęśliwa okoliczność: otóż szpital Szczeklika otwiera nowe centrum kardiologii. Tam jest 60 nowych łóżek, a więc po przeniesieniu tam dwóch oddziałów kardiologicznych i ograniczeniu pulmonologii można wygenerować ponad 100 łóżek covidowych, łącznie z oddziałem zakaźnym, który od początku pełnił funkcje wsparcia dla chorych na koronawirusa". Więcej dodatkowych łóżek ma się także znaleźć w szpitalu św. Łukasza.

Roman Ciepiela oczekuje też utworzenia w Tarnowie drugiego punktu wymazowego poza szpitalem św. Łukasza. "Uważam, że jeden punkt w Tarnowie to jest stanowczo za mało. Rozmawiałem o tym z wojewodą oraz dyrektorką KOL-MEDu - placówki, która jest wyznaczony do prowadzenia takiego punktu. Pani dyrektor powiedziała mi, że jest gotowa, zgłasza taką możliwość do Narodowego Funduszu Zdrowia i oczekuje formalnego zatwierdzenia. Mamy nadzieję, ze stanie się to szybko, bo teraz czas oczekiwania na wynik jest absolutnie za długi".

Natomiast powiat tarnowski, brzeski i dąbrowski znalazły się w strefie żółtej. W weselach oraz imprezach okolicznościowych będzie tam mogło uczestniczyć do 20 osób, ale bez zabaw tanecznych. W uroczystościach religijnych będzie mogła uczestniczyć 1 osoba na 4 metry kwadratowe, a nie 1 na 7 jak w strefie czerwonej. W zgromadzenia publicznych będzie mogło uczestniczyć do 25 osób, a nie do 10 jak w strefie czerwonej. A nauczanie w szkołach ponadpodstawowych oraz wyższych będzie mogło być prowadzone hybrydowo.

 

Bartłomiej Maziarz/sp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

20%
80%