Jacek Włodek to wieloletni pracownik Małopolskiej Grupy Geodezyjno Projektowej, którą współtworzył razem z Aleksandrem Gradem - byłym ministrem skarbu z ramienia Platformy Obywatelskiej, posłem i bardzo wpływową osobą w Tarnowie. Roman Ciepiela przekonuje jednak, że za Włodkiem przemawiają jego kompetencje, a nie znajomości.  

"Pan Jacek Włodek, kiedy dostał ode mnie propozycje zaangażowania się przy konkretnych projektach, nie był już związany z żadną firmą czy instytucją. Zarządzał w swoim życiu zawodowym dużymi projektami, jego cechy i doświadczenie zdecydowało o powierzeniu mu tych obowiązków" - przekonywał w rozmowie z Radiem Kraków prezydent Roman Ciepiela.

Jacek Włodek ma doradzać prezydentowi Tarnowa w zakresie inwestycji strategicznych. W tym: "Tarnowskimi Gniazdami Innowacyjnych Specjalizacji", koordynowaniem wyłonienia wykonawcy prac projektowych opracowania koncepcji przestrzennej „TGIS” oraz programu funkcjonalno-użytkowego dla Centrum Usług Wspólnych w Tarnowie, organizacją Parku Nowych Technologii i innych planowanych działań uzupełniających Centrum Usług Wspólnych dla gmin i powiatów subregionu tarnowskiego.

"Pracujemy nad wieloma skomplikowanymi projektami. Trzeba zrobić studia wykonalności, zdobyć środki unijne. Do tego potrzeba profesjonalistów"  - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków, Roman Ciepiela.

Nowym pełnomocnikiem jest także Jolanta Stanienda, która ma się zająć inteligentnymi specjalizacjami. Kiedy ją powołano, magistrat przekonywał, że jest dziekanem Wydziału Zarządzania i Turystyki Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie. Jak słusznie jednak zauważyli słuchacze Radia Kraków, była nią do końca końca 2014.  W piątek magistrat sprostował tę informację. Stanienda bezskutecznie startowała w wyborach do sejmiku z list Platformy Obywatelskiej, którą reprezentuje też Roman Ciepiela.

Prezydent przekonuje jednak, że nie to było powodem jej zatrudnienia. "Jest pracownikiem naukowym, ekonomistą, specjalistą ds. rachunkowości, a w zakresie jej kompetencji będzie również nadzór i współpraca z wydziałem rozwoju, przygotowaniem przyszłościowych projektów dla miasta. Ale równocześnie z wydziałem nadzorującym spółki komunalne i to właśnie od strony ekonomicznej, ma przygotowanie i doświadczenie. Będzie też pracowała w zespole, więc nie widzę tutaj żadnych zagrożeń, wręcz przeciwnie, same plusy".

Listę pełnomocników uzupełniają: Grzegorz Pulit, który jest pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Tarnowa ds. Komunikacji Społecznej. To były dziennikarz Radia RDN, Gazety Wyborczej, Gazety Krakowskiej, a także redaktor naczelny Echa Tarnowa. Później Grzegorz Pulit zajął się działalnością Public Relations. Doradzał m.in. politykom i samorządowcom. Ostatnio prowadził kampanie wyborczą Romana Ciepieli.

Są też dwie panie. które równocześnie w urzędzie pełnią funkcję dyrektorów wydziałów. Jadwiga Stankiewicz – dyrektor Wydziału Usług Ogólnomiejskich - pełnomocnik ds. komunalnych oraz Bogumiła Porębska – dyrektor Wydziału Edukacji, która równocześnie jest pełnomocnikiem ds. edukacji. Z kolei pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Tarnowa ds. Kultury jest Krystyna Latała.

Po objęciu stanowiska przez Jolante Staniende, co ma nastąpić 16 marca, Tarnów będzie miał 6 pełnomocników. Po 5 pełnomocników mają prezydenci Krakowa oraz Nowego Sącza. Obaj mają też doradców. W Tarnowie pełnomocnicy są formalnie doradcami.

Pełnomocnicy prezydenta Tarnowa zarabiają średnio ponad 8 tysięcy złotych brutto.

(Bartek Maziarz/ew)