|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ponad 21 milionów złotych na rewitalizację tarnowskiej starówki

Ponad 21 mln zł przeznaczą władze Tarnowa na projekty związane z rewitalizacją centrum miasta. Miasto pozyskało na ten cel ponad 13,5 mln zł unijnego dofinansowania. Prace remontowe będą prowadzone w obrębie zabytkowego rynku i na przyległych do niego ulicach.

Posłuchaj rozmowy z Rafałem Kościeniem i prezydentem Romanem Ciepielą

Wizualizacja rewitalizacji ul. Wałowej - mat. prasowe UMT

Jak podkreślił dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta Rafał Koścień podczas środowej konferencji prasowej, zaplanowana rewitalizacja jest czymś więcej, niż tylko poprawą estetyki otoczenia ścisłego centrum Tarnowa. Ma na celu m.in. ożywienie tego obszaru i poprawę warunków życia mieszkańców oraz zniwelowanie problemów społecznych tam występujących, w tym bezrobocia, starzenia się mieszkańców, wykluczenia społecznego czy braku przyjaznej przestrzeni publicznej.

Planowany do realizacji projekt rewitalizacji centrum miasta obejmuje gruntowny remont zabytkowego budynku przy Rynku 4, w którym powstanie Tarnowski Park Doświadczeń, renowację murów miejskich i Małych Schodów wraz zagospodarowaniem położonego przy nim skweru przy ulicy Bernardyńskiej, a także remont placu Kazimierza i ulic – Krótkiej, Katedralnej, Kapitulnej oraz płyty Rynku i zagospodarowanie posesji przy Wałowej 25 wraz z odsłonięciem zabytkowej półbaszty i utworzeniem Multimedialnego Centrum Artystycznego.

„Starówka, będąca wizytówką miasta, wymaga szeregu działań, które w jeszcze większym stopniu zachęcą mieszkańców do przebywania i zamieszkiwania w centrum miasta” - zaznaczył Koścień.

Dodał, że podjęte działania są odpowiedzią na zdiagnozowane w programie rewitalizacji problemy, jakie dotykają centrum Tarnowa, przyczynią się do zaprowadzenia ładu w przestrzeni miejskiej, poprawy stanu technicznego infrastruktury, eliminacji barier architektonicznych oraz stworzenia ciekawej oferty edukacyjno-rekreacyjnej, która ożywi starówkę.

Tarnów będzie się jednak musiał spieszyć, bo inwestycje, na które właśnie otrzymał dofinansowanie musi zrealizować do końca przyszłego roku. Dlatego większość zadań chce zacząć jeszcze w 2018, ale jak pokazał już pierwszy przetarg - może to nie być takie proste. Nie zgłosiła się żadna firma do zaadaptowania kamienicy przy Rynku 4 pod Tarnowski Park Doświadczeń. "Pierwszy przetarg ujawnił dosyć płytki rynek usług budowlany. Powtórzymy przetarg, mam nadzieję, że w kolejnej rundzie znajdą się chętni" - przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków prezydent Roman Ciepiela. 

Początkowo Tarnów chciał pozyskać dofinansowanie w ramach rewitalizacji także na zagospodarowanie placu Morawskiego, odsłonięcie odkrytych tam murów i bastei oraz utworzenie bulwarów na zdegradowanych brzegach Wątoku, ale miasto wycofało je z wniosku. Tłumacząc się m.in. problemami z własnością terenów czy dokumentacją. Do wniosku o dotacje skutecznie dołączono natomiast rewitalizacje miejsca wokół półbaszty przy ulicy Wałowej, gdzie po zburzeniu kamienicy ma powstać skwer, a w piwnicach Multimedialne Centrum Artystyczne. 

To nie koniec zmian w centrum Tarnowa dzięki dotacji na rewitalizację. Otrzymał ja także m.in. Miejski Zarząd Budynków w Tarnowie, który zamierza wyremontować elewacje ciągu kamienic przy ulicy Żydowskiej, Weklarskiej 2, ale też Rynek 9, w której mieści się m.in. tarnowskie studio Radia Kraków.

Natomiast jak już informowaliśmy w Radiu Kraków, remont płyty tarnowskiego Rynku został przełożony na 2019 rok. Jak wyjaśnia prezydent Tarnowa, w kilku kamienicach w tym roku mają zostać przeprowadzone remonty z użyciem ciężkiego sprzętu. Dlatego zdaniem Romana Ciepieli z remontem płyty Rynku trzeba poczekać na koniec pozostałych prac w okolicy. 

 

 

 

 

(Bartek Maziarz,PAP/ko)

61%
39%