|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Podtopienie wiaduktu w centrum Tarnowa. Tym razem to nie awaria, ale błąd ludzki

Tym razem to nie awaria, ale błąd ludzki spowodował, że przez kilka godzin był podtopiony przejazd pod wiaduktem na ulicy Krakowskiej w centrum Tarnowa. Po ulewie, w niedzielny poranek woda stała przez kilka godzin pod wiaduktem. Przejazd był utrudniony, ale możliwy. W podobnej sytuacji przed tygodniem kolejarze tłumaczyli się brakiem prądu. Tym razem jednak pompa nie zadziałała, bo... była wyłączona.

posłuchaj Doroty Szalachy

fot: B. Maziarz

Nie wiadomo kto i dlaczego wyłączył wyłącznik od zasilania pompy, nie wiadomo czy doszło do zaniedbania podczas przeglądu technicznego - ma to sprawdzić wykonawca przebudowy wiaduktu. To w ogóle nie powinno się wydarzyc - pompa jest sprawna - mówi Dorota Szalacha z PKP PLK - i dodaje, że wszystkie pompy przy wiaduktach są wysokowydajne i zgodne z wytycznymi inwestora sieci wodociągowych. Przy ul. Krakowskiej wydajność dwóch pomp to blisko 700 tysięcy litrów na godzinę.

Po ostatnich przypadkach podtopienia przejazdów pod tarnowskimi wiaduktami kolejowymi, spowodowanych -  zdaniem kolejarzy -  brakiem prądu, w piątek doszło do spotkania w Zarządzie Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Kolejarze i wykonawca obiecali dokonać przeglądów systemów odwodnienia tarnowskich wiaduktów kolejowych i jak przekonuje Dorota Szalacha "te przeglądy potwierdziły ich sprawność".

Tymczasem zdaniem tarnowskich drogowców, pompa przy ulicy Gumniskiej jest zbyt mało wydajna. Dlatego oczekiwano jej wymiany - po przeglądnięciu i przeczyszczeniu pompy wykonawca przebudowy wiaduktu nie widzi już takiej potrzeby.

Dorota Szalacha podkreśla, że do czasu zakończenia prac przy Alei Tarnowskich przy wiadukcie na Gumniskiej będzie działa pompa tymczasowa i zwraca uwagę na to, że po ulewie w nocy z soboty na niedzielę urzędzie zadziałało prawidłowo i nie było tam problemu z gromadzeniem się wody. Podobnie jak pod pozostałymi wiaduktami poza Krakowską.

Rzecznik krakowskiego oddziału PKP PLK dodaje, że po piątkowym spotkaniu w Zarządzie Dróg i Komunikacji w Tarnowie wykonawca został zobowiązany do sprawdzenia, czy można odprowadzać wodę w inny sposób, sugerowany przez tarnowskich drogowców. Ci chcieli także, żeby kolejarze zamontowali przy przepompowaniach wiaduktów kolejowych agregaty, które włączałby się w przypadku braku prądu z sieci. Ale kolejarze nie widzą takiej potrzeby. 

 

Bartłomiej Maziarz/bp

27%
73%