|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plaża nad Wątokiem w Tarnowie nie będzie gotowa w tym roku

Projekt został wybrany przed rokiem w Budżecie Obywatelskim. Zwycięskie zadania powinny zostać zrealizowane w 2018. Jeszcze w marcu prezydent Roman Ciepiela mówił, że miasto chce, żeby plaża była gotowa na lato. Nie uda się jednak tego zrobić m.in. dlatego, że inwestycję trzeba skonsultować z niedawno powstałą spółką Wody Polskie. Autor projektu utworzenia plaży nad Wątokiem przyjmuje ten argument, ale jest też rozczarowany.

Posłuchaj rozmowy z Radosławem Łabno

Tu powstanie plaża. Fot. B. Maziarz

"Myślałem, że to będzie się działo szybciej. Że przynajmniej od wakacji będzie można odpoczywać na plaży. Niestety tak nie będzie. Jest pewien niedosyt" - przyznaje Radosław Łabno.

Jak wyjaśnia rzecznik prezydenta Tarnowa Daniela Motak projekty wybrane w Budżecie Obywatelskim w 2017 mają zostać zrealizowane w kolejnym roku, bo trzeba je uwzględnić w budżecie. Jak dodaje, na początku 2018 roku rozpoznawano kwestie techniczne, które musiały zostać podane przy poszukiwaniu wykonawcy projektu. W marcu magistrat rozesłał zapytania ofertowe do trzech firm, a w kwietniu podpisał umowę z najtańszą. 

Rzecznik prezydenta podkreśla, że przygotowana koncepcja została przedstawiona pomysłodawcy utworzenia plaży. Teraz urzędnicy szukają rzeczoznawcy, który przygotuje operat wodno-prawny. "To jest jeden z niezbędnych elementów projektu, ponieważ ta inwestycja znajduje się na obszarze zagrożonym powodzią. Jest to również konieczne ze względu na uzgodnienia, jakie będziemy musieli przeprowadzić ze spółką Wody Polskie" - wyjaśnia rzecznik prezydenta Tarnowa.

Zdaniem autora projektu Radosława Łabno zagrożenie powodziowe po wybudowaniu zbiornika retencyjnego w Skrzyszowie zmaleje. "Trzeba jednak wykonać operat wodno-prawny. Razem z uzgodnieniem z Wodami Polskim wydłuży to sprawę o kilka miesięcy" - przyznaje Radosław Łabno. 

Na brzegu Wątoku w okolicach ulicy Burtniczej i Południowej mają powstać dwie plaże o łącznej powierzchni 15 arów. 25 leżaków, dwie wiaty do przebrania się oraz schronienia przed wiatrem, zejście do wody, w której jednak nie będzie się można kąpać, a powyżej plaży promenada. Plaże od szpecących garaży ma oddzielać aranżacja z zieleni. 

Radosław Łabno ma nadzieję, że plaża już bez przeszkód zostanie urządzona w 2019 roku. Autor projektu przekonuje, że okoliczni mieszkańcy, kąpali się, opalali się i wypoczywali w tym miejscu już 40 lat temu. "W dzielnicy Grabówka nie ma terenów zielonych, mieszka tutaj kilka tysięcy ludzi, a dostęp w ciągu kilku minut spaceru ma kolejnych pięć tysięcy osób. Mamy Wątok, możemy wykorzystać już to co było zrobione w latach 70., czyli takie urządzone trasy nad Wątokiem. I to stosunkowo niedużym kosztem niespełna pół miliona złotych, który wydaje się naprawdę niewielki przy podobnych przedsięwzięciach w innych miastach na większych zresztą rzekach. Jak Wisła dla Krakowa, tym mniej więcej jest Wątok dla centrum Tarnowa".

Radosław Łabno myśli już także o swoistej kontynuacji pomysłu urządzenia plaży nad Wątokiem. Do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłosił projekt budowy bulwarów po drugiej stronie rzeki - od kładki przy ulicy Burtniczej do ulicy Mostowej.

Spośród 5 projektów wybranych w Budżecie Obywatelskim do realizacji w 2018 roku prowadzona jest kolejna edycja Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej. Przygotowano projekt renowacji fontanny w Parku Sanguszków. Miasto uzgadnia i przygotowuje projekty Strefy Rekreacji Terlikówka, plaży nad Wątokiem oraz inwestycji drogowych na osiedlu Strusina. "Jeżeli uda się szybko rozstrzygnąć przetargi, zagrożenia dla terminu wykonania tych zadań, który mija wraz z końcem roku, raczej nie będzie, bo same prace budowlane czy remontowe nie są szczególnie skomplikowane czy czasochłonne" - przekonuje rzecznik prezydenta Tarnowa Daniela Motak. 

 

 

(Bartek Maziarz/ew)

9%
91%