|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plaża nad Wątokiem w Tarnowie nie będzie gotowa w tym roku

Projekt został wybrany przed rokiem w Budżecie Obywatelskim. Zwycięskie zadania powinny zostać zrealizowane w 2018. Jeszcze w marcu prezydent Roman Ciepiela mówił, że miasto chce, żeby plaża była gotowa na lato. Nie uda się jednak tego zrobić m.in. dlatego, że inwestycję trzeba skonsultować z niedawno powstałą spółką Wody Polskie. Autor projektu utworzenia plaży nad Wątokiem przyjmuje ten argument, ale jest też rozczarowany.

Posłuchaj rozmowy z Radosławem Łabno

Tu powstanie plaża. Fot. B. Maziarz

"Myślałem, że to będzie się działo szybciej. Że przynajmniej od wakacji będzie można odpoczywać na plaży. Niestety tak nie będzie. Jest pewien niedosyt" - przyznaje Radosław Łabno.

Jak wyjaśnia rzecznik prezydenta Tarnowa Daniela Motak projekty wybrane w Budżecie Obywatelskim w 2017 mają zostać zrealizowane w kolejnym roku, bo trzeba je uwzględnić w budżecie. Jak dodaje, na początku 2018 roku rozpoznawano kwestie techniczne, które musiały zostać podane przy poszukiwaniu wykonawcy projektu. W marcu magistrat rozesłał zapytania ofertowe do trzech firm, a w kwietniu podpisał umowę z najtańszą. 

Rzecznik prezydenta podkreśla, że przygotowana koncepcja została przedstawiona pomysłodawcy utworzenia plaży. Teraz urzędnicy szukają rzeczoznawcy, który przygotuje operat wodno-prawny. "To jest jeden z niezbędnych elementów projektu, ponieważ ta inwestycja znajduje się na obszarze zagrożonym powodzią. Jest to również konieczne ze względu na uzgodnienia, jakie będziemy musieli przeprowadzić ze spółką Wody Polskie" - wyjaśnia rzecznik prezydenta Tarnowa.

Zdaniem autora projektu Radosława Łabno zagrożenie powodziowe po wybudowaniu zbiornika retencyjnego w Skrzyszowie zmaleje. "Trzeba jednak wykonać operat wodno-prawny. Razem z uzgodnieniem z Wodami Polskim wydłuży to sprawę o kilka miesięcy" - przyznaje Radosław Łabno. 

Na brzegu Wątoku w okolicach ulicy Burtniczej i Południowej mają powstać dwie plaże o łącznej powierzchni 15 arów. 25 leżaków, dwie wiaty do przebrania się oraz schronienia przed wiatrem, zejście do wody, w której jednak nie będzie się można kąpać, a powyżej plaży promenada. Plaże od szpecących garaży ma oddzielać aranżacja z zieleni. 

Radosław Łabno ma nadzieję, że plaża już bez przeszkód zostanie urządzona w 2019 roku. Autor projektu przekonuje, że okoliczni mieszkańcy, kąpali się, opalali się i wypoczywali w tym miejscu już 40 lat temu. "W dzielnicy Grabówka nie ma terenów zielonych, mieszka tutaj kilka tysięcy ludzi, a dostęp w ciągu kilku minut spaceru ma kolejnych pięć tysięcy osób. Mamy Wątok, możemy wykorzystać już to co było zrobione w latach 70., czyli takie urządzone trasy nad Wątokiem. I to stosunkowo niedużym kosztem niespełna pół miliona złotych, który wydaje się naprawdę niewielki przy podobnych przedsięwzięciach w innych miastach na większych zresztą rzekach. Jak Wisła dla Krakowa, tym mniej więcej jest Wątok dla centrum Tarnowa".

Radosław Łabno myśli już także o swoistej kontynuacji pomysłu urządzenia plaży nad Wątokiem. Do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłosił projekt budowy bulwarów po drugiej stronie rzeki - od kładki przy ulicy Burtniczej do ulicy Mostowej.

Spośród 5 projektów wybranych w Budżecie Obywatelskim do realizacji w 2018 roku prowadzona jest kolejna edycja Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej. Przygotowano projekt renowacji fontanny w Parku Sanguszków. Miasto uzgadnia i przygotowuje projekty Strefy Rekreacji Terlikówka, plaży nad Wątokiem oraz inwestycji drogowych na osiedlu Strusina. "Jeżeli uda się szybko rozstrzygnąć przetargi, zagrożenia dla terminu wykonania tych zadań, który mija wraz z końcem roku, raczej nie będzie, bo same prace budowlane czy remontowe nie są szczególnie skomplikowane czy czasochłonne" - przekonuje rzecznik prezydenta Tarnowa Daniela Motak. 

 

 

(Bartek Maziarz/ew)

10%
90%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 20

...

Środa, 20 czerwca 2018, 17:00

@mieszkaniec

koleś najpierw piszesz ,ze gdyby nie powołanie spólki Wody Polskie przez pis juz byłoby to zrealizowane , a za chwilę psioczysz że nic sie nie udało zrobic w terminie. Masakra z Tobą chłopie

Odpowiedz

a moż etaki pomysł

Wtorek, 19 czerwca 2018, 09:02

zmienić nazwę wątek na przyjemniejsza bez skojarzenia ze ściekami

Odpowiedz

a taki pomysł

Wtorek, 19 czerwca 2018, 08:49

Wisła dla Krakowa to dobre porównanie a wątok to kojarzy mi się ze ściekami , może by tak zmienić nazwę na jakąś ciekawszą

Odpowiedz

zajac andrzej.

Niedziela, 17 czerwca 2018, 10:46

Towarzyszu Ciepiela: ,znowu się nie udało.Jak to możliwe skoro jest Pan wspaniałym Prezydentem który NIC nie potrafi.

Odpowiedz

Wędkarz z Tarnowa

Sobota, 16 czerwca 2018, 18:01

Ludzie , jak plaża nad Wątokiem ? Przecież Wątok w Tarnowie to ściek !! Najpierw w ramach tego tzw.budżetu obywatelskiego należałoby oczyścić Wątok z wszelkiego syfu, ludziom wlepiać ogromne kary za zanieczyszczanie go, zarybić i za kilka lat może będzie można nad czystym , zarybionym Wątokiem odpoczywać.

Odpowiedz

henek

Piątek, 15 czerwca 2018, 23:21

A markety koło lasku Lipie już stoją z drogami dojazdowymi.Ile budowali? 6 miesięcy .Różnica w biznesie prywatnym.

Odpowiedz

Fortepian dla Tarnowa (projekt 11)

Piątek, 15 czerwca 2018, 20:46

Opóźnienie w realizacji plaży nad Wątokiem jest na pewno frustrujące dla wszystkich głosujących na ten projekt, ale sama idea Budżetu Obywatelskiego Tarnowa jest warta podtrzymania a nawet większego wsparcia finansowego w kolejnych latach . W tym roku polecam w szczególności projekt "Fortepian dla Tarnowa" - projekt nr 11. Głosujemy już od poniedziałku 18 czerwca!

Odpowiedz

Waldus

Piątek, 15 czerwca 2018, 09:34

Tych pożal się Boże urzędników wszystko potrafi zaskoczyć: zima w styczniu, lato we wakacje, konieczność formalnych uzgodnień, wody gruntowe pod ziemią, a nawet to że trzeba cokolwiek robić. A mieszkańcy pytają, składają skargi, żądają wyjaśnień. I to też jest dla nich zaskoczenie. No po prostu zaborzona została ich sielanka i wysokie mniemanie o sobie.

Odpowiedz

Piątek, 15 czerwca 2018, 09:10

#tarnów się zmienia

Odpowiedz

mieszkaniec

Piątek, 15 czerwca 2018, 09:00

A co w tym mieście udało się zrobić w zaplanowanym terminie?

Odpowiedz

synonim 2000

Piątek, 15 czerwca 2018, 08:53

Roman pewnie szykuje swoją, o wiele lepszą koncepcję. Zabetonuje Wątok i zrobi strefę potańcówek.

Odpowiedz

Piątek, 15 czerwca 2018, 08:48

Lato zaskoczyło urzędników...

Odpowiedz

Waldus

Piątek, 15 czerwca 2018, 07:03

Roman nic nie mogę poradzić Ciepiela i jego same sukcesy odc. 7890. Jakoś to będzie, byle do wyborów.

Odpowiedz

nie będzie niczego

Czwartek, 14 czerwca 2018, 22:13

Tak źle to jeszcze nie było. To przecież inny projekt mógł wygrać. Kto to przeforsował skoro nie nadawało się do realizacji???

Odpowiedz

dobrosia

Czwartek, 14 czerwca 2018, 18:49

Inwestycje drogowe ZDIK powinny zostać poddane ocenie przez Radnych w zakresie kosztów i jakości. Za każdy bubel dymisja dyrektora ZDIK zmarnowano potężną kasę

Odpowiedz

Jep

Czwartek, 14 czerwca 2018, 17:59

Nie było jak zrobić przekrętu więc plaży nie będzie ;)

Odpowiedz

wściekły na drogowców i PKP

Czwartek, 14 czerwca 2018, 17:28

Jakoś mnie to nie dziwi. Może zróbcie rubrykę pt. "Wykonane w terminie". Wiele miejsca nie zajmie.

Odpowiedz

Czwartek, 14 czerwca 2018, 16:40

Kolejny sukces Romka. Obywatele są mu wdzięczni.

Odpowiedz

mieszkaniec

Czwartek, 14 czerwca 2018, 14:54

Gdyby nie powolana przez rzad PIS kolejna spolka Wody Polskie z ktora trzeba na nowo wszystko uzgadniac to projekt bylby juz zrealizowany

Odpowiedz

Czwartek, 14 czerwca 2018, 14:40

Nie dziwi mnie to. Tarnow-stan umysłu...

Odpowiedz