|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Małopolska i Podkarpacie - wspólne drogi, turystyczne trasy, wspólne cele

Tarnów był dzisiaj miejscem wyjazdowego posiedzenia zarządu województw małopolskiego i podkarpackiego. Marszałkowie podpisali deklarację współpracy, która ma opierać się na wspólnych przedsięwzięciach, także drogowych.

fot: A. Wrońska

Małopolska liczy na wsparcie Podkarpacia w procesie zmiany drogi 993 w drogę wojewódzką. Władze Podkarpacia liczą za to, że Małopolska pomoże w walce o kolejny zjazd z autostrady.

Samorząd województwa małopolskiego zadeklarował poparcie dla budowy zjazdu z autostrady w Pilźnie. To ważne dla Podkarpacia. ale też Małopolski, bo południowe części województw są wyłączone komunikacyjnie.

Władze obu województw chcą także współpracować w sprawie wspólnych tras turystycznych. W planach jest także wspólna walka o środki europejskie. 

Marszałkowie województw małopolskiego i podkarpackiego – Witold Kozłowski i Władysław Ortyl podpisali w piątek w Tarnowie deklarację o współpracy obu regionów. Samorządy zapowiedziały współdziałanie na rzecz realizacji m.in. inwestycji drogowych.

Podpisanie deklaracji o współpracy Małopolski i Podkarpackiego nastąpiło w trakcie piątkowego wspólnego posiedzenia zarządów obu województw.

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski przyznał, że porozumienie ma raczej ogólny charakter, ale ustalono już pierwsze konkretne tematy i obszary, w których samorządy będą się wspierać.

„Chcemy między innymi rozpocząć proces przejęcia do drogi wojewódzkiej nr 993 w kierunku Gorlic przeszło 20-kilometrowego odcinka drogi powiatowej biegnącej przez powiat tarnowski i około 5-kilometrowego przez powiat jasielski. Wcześniej oczywiście te drogi będą musiały zostać zmodernizowane, aby spełniały parametry drogi wojewódzkiej” - wyjaśnił.

Samorządy obu województw będą działały na rzecz modernizacji drogi krajowej nr 28, czyli tzw. trasy karpackiej, co byłoby dodatkowym impulsem dla rozwoju gospodarczego regionów. Małopolska zobowiązała się też do wspierania Podkarpacia w staraniach o budowę zjazdu z autostrady A4 w Pilźnie.

Marszałkowie zwrócili się również z prośbą, aby w krajowej strategii rozwoju regionalnego dołączyć do obszarów o charakterze stałego wykluczenia kilka powiatów z województwa małopolskiego, które w tym programie nie zostały ujęte.

Marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl zwrócił uwagę, że oba województwa łączy bardzo wiele, w tym wspólne przedsięwzięcia w dziedzinie turystyki i ochrony dziedzictwa kulturalnego, np. szlak architektury drewnianej.

„Bardzo się cieszę, że rozmawialiśmy o strategii podkarpackiej, na rzecz której lobbujemy w Brukseli. Rozmawialiśmy o małej retencji, w której Małopolska ma dobre doświadczenia. My też chcielibyśmy budować takie zbiorniki, chroniące przed powodziami i zdobywać na nie środki unijne w przyszłej perspektywie” - wyliczał.

Według zapowiedzi kolejne spotkania poświęcone będą współpracy międzynarodowej - oba samorządy mają m.in. wspólnie wesprzeć budowę Domu Polskiego we Lwowie. Planowane jest także inicjowanie współpracy miast z tych regionów.

Agnieszka Wrońska/PAP/bp

65%
35%