|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Grzegorz Schetyna: rozmowa z Polakami to inwestycja w dobry program, który ma służyć ludziom

Chcemy rozmawiać z ludźmi, pytać, co jeszcze trzeba dołożyć do sześciopaku; każda taka rozmowa ma sens, bo to inwestycja w dobry program, który ma służyć ludziom - mówił w sobotę lider PO Grzegorz Schetyna podczas wizyty w Tarnowie.

posłuchaj Grzegorza Schetyny

fot: Paweł Topolski

"Jesteśmy tutaj dlatego, że prowadzimy akcję +POrozmawiajmy+. Jesteśmy tutaj, aby rozmawiać o tych najważniejszych sprawach, aby słuchać, aby się przyglądać, pytać, co jest ważne dzisiaj, żebyśmy mogli w jeszcze lepszy sposób zainwestować w nasz sześciopak programowy, ten który przejęliśmy tydzień na forum programowym" - mówił mediom Schetyna.

Jak dodał, ten sześciopak jest dzisiaj "fundamentem naszego politycznego, wyborczego programu". "Ale chcemy rozmawiać z ludźmi: z Polkami, z Polakami, pytać, co jeszcze trzeba dołożyć, co trzeba dodać. Każda taka rozmowa ma sens, to są ważne rozmowy, bo to jest inwestycja w dobry program, który ma służyć ludziom" - oświadczył.

Schetyna dodał, że politycy ugrupowania przyjechali do Tarnowa również, by "podkreślać, że współpraca z samorządowcami, inwestycja w samorząd, w to żeby władza była blisko ludzi, mogła rozwiązywać ludzkie problemy, pochylać się na ludzkimi sprawami, to jest dzisiaj wyzwanie dla polskiej polityki i Koalicji Obywatelskiej, dla PO".

W trakcie konferencji prasowej Schetyna nawiązał też do zmian w oświacie, które wprowadził rząd PiS. "Zrujnowanie kompletnego systemu polskiej szkoły, dzisiaj za niego będziemy płacić my wszyscy: rodzice, dzieci, samorządowcy" - mówił. Wskazał, że dla Platformy ważna jest kwestia reformy polskiej szkoły, "wysłuchania problemów, obietnica zobowiązania się, że będziemy tę kwestię intensywnie naprawiać". Ten proces naprawy - jak zaznaczył - będzie trwał bardzo długo, ale "nie zrobimy tego bez samorządowców, rodziców, nauczycieli, bez wsparcia i aktywności uczniów".

Mówił też o konieczności wprowadzenia podwyżek dla nauczycieli, które Platforma obiecała zrealizować. "Te oczekiwania muszą być zrealizowane, bo nauczyciele muszą lepiej zarabiać, ale to samorządowcy muszą o tym decydować, w jaki sposób będą zorganizowane szkoły, w jaki sposób podejmować decyzje, które te kwestie wszystkie ustalają" - powiedział Schetyna.

Szef Platformy Obywatelskiej w miniony weekend w wystąpieniu podczas forum programowego Koalicji Obywatelskiej przedstawił sześć głównych zmian, których Polska "pilnie potrzebuje, a Polacy się ich domagają". Na tzw. "szóstkę Schetyny" składają się propozycje zmian w obszarach: "wolności i demokracji", "przyjaznej szkoły", "czystego powietrza i wody", programy "wyższa płaca" oraz "europejska ochrona zdrowia", a także program dla seniorów. Schetyna opowiedział się ponadto za zniesieniem zakazu handlu w niedziele oraz związkami partnerskimi.

Można nie być w jednej koalicji, ale trzeba pracować obok siebie, trzeba pracować razem, żeby koalicję stworzyć po wygranych wyborach. I do tego będę namawiał wszystkich – mówił w sobotę w Małopolsce lider PO Grzegorz Schetyna. Wezwał Jarosława Kaczyńskiego do debaty .

"Uważam, że nawet jeżeli nie jest się razem, idziemy równolegle, osobno, to idziemy w ważnej i wspólnej sprawie" - mówił podczas sobotniego briefingu w Tarnowie (woj. małopolskie) przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. "Walczymy o demokrację, o praworządność, o polską wieś, o podmiotowość w Europie, o najważniejsze rzeczy. To będą takie wybory" – mówił.

Podczas sobotniej wizyty w Małopolsce, lider Platformy zaapelował do "przyjaciół z opozycyjnych partii i środowisk", żeby się "nie spierać, nie kłócić i nie etykietować". "To jest niepotrzebne. Dzisiaj przeciwnikiem jest PiS i państwo, które jest upartyjnione, które traci wielkie możliwości, jakie przynosi nam uczestnictwo w UE, które nie realizuje najpoważniejszych wyzwań" – ocenił w rozmowie z dziennikarzami.

Jego zdaniem "można nie być w jednej koalicji, ale trzeba pracować obok siebie, trzeba pracować razem, żeby koalicję stworzyć po wygranych wyborach". "I do tego będę namawiał wszystkich" – podkreślił Schetyna. Zadeklarował także, że PO i Koalicja Obywatelska "nigdy nie podejmie wyzwania dystansowania się czy atakowania innych ugrupowań opozycyjnych".

Schetyna odniósł się także do słów lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, który mówił w sobotę w Chełmie, że "wiarygodność to warunek funkcjonowania dobrej demokracji", a jeżeli "jest tak, że mamy wybory, mamy kampanię, i różni ludzie, różne partie coś zapowiadają, coś obiecują, a później tego nie wykonują, to ta demokracja jest w istocie fikcją". "To jest po prostu oszustwo, a nie żadna demokracja" – powiedział Kaczyński.

Odnosząc się do tej wypowiedzi Schetyna wskazał, że PiS nie ma odpowiedzi na sześć punktów programowych KO. "Są bezradni – mówię o politykach PiS - i dlatego atakują, są agresywni. Namawiałbym prezesa Kaczyńskiego, żeby, jak już wróci z wakacji, przyjął propozycję debaty" – zaproponował Schetyna.

Pytany, czy ze strony Wiosny spodziewa się pozytywnej konkurencji czy rzucania "kłód pod nogi" Schetyna podkreślił, że "jest rywalizacja, ale chodzi o to, żeby dobrze definiować najprawdziwsze zagrożenia", a dla PO są one tym, co "robi PiS od czterech lat". "Ja nie mam wrogów po stronie opozycji. Ja ich nie szukam" – mówił Schetyna. "Naszą koalicją jest koalicja z mieszkańcami, z obywatelami - Koalicja Obywatelska z ludźmi, nie z partiami politycznymi" – dodał.

Zapewnił również, że nie będzie "polityki transakcyjnej" ani dzielenia "jedynek", "dwójek" czy "trójek" na listach oraz pieniędzy z subwencji. "Jesteśmy w polityce, żeby ludziom żyło się lepiej. Zawsze tak było i zawsze tak będzie" – mówił Schetyna. Dopytywany z kolei o brak jedności wśród opozycji Schetyna mówił, że udało się zbudować zjednoczoną opozycję, która otrzymała 38 proc. głosów, ale ten "wielki wynik" nie wystarczył, żeby wygrać wybory do PE.

Wskazywał, że scenariusz, który dzisiaj trzeba realizować nie przewiduje koalicji partii politycznych czy partyjnych układów. "My chcemy pokazać, że możliwe jest zbudowanie koalicji z obywatelami, ze środowiskami niezależnymi, z organizacjami pozarządowymi, z samorządami, z tymi wszystkimi, którzy naprawdę zmieniają Polskę lokalną. Robią to w najlepszy sposób i nie są w pierwszej linii politycznego sporu. Nie ma ich na Wiejskiej. Robią swoje rzeczy" – mówił. Dodał, że KO zaprasza te środowiska do wspólnego działania i w kampanii wyborczej, i po wyborach. "Chcemy im umożliwić dostanie się do parlamentu. Na tym polega ta koalicja i ten pomysł" – mówił Schetyna.

Lider PO dopytywany, jak sfinansowana zostanie realizacja programu KO, mówił, że ograniczone zostaną wydatki na administrację i poprawiona sytuacja w spółkach Skarbu Państwa. "Jeżeli przywrócimy sytuację, że spółki będą zarządzane przez menadżerów, którzy będą uczciwie pracować i zarabiać, wtedy będzie zupełnie inaczej. Te pieniądze się pojawią i przeznaczymy je na realizację naszego programu" – mówił Schetyna. Zapowiedział też zmiany w finansowaniu telewizji publicznej. "2 mld złotych trafiają do telewizji publicznej, dlatego że jest propagandową, partyjną tubą PiS. To ukrócimy. Telewizja publiczna musi być finansowana w racjonalny sposób. Musi być własnością publiczną, a nie partii rządzącej" – zaznaczył Schetyna.

Przewodniczący Platformy w sobotę rano wziął udział w 37. Łemkowskiej Watrze w Zdyni. Odwiedził też Wierzchosławice - rodzinną wieś przedwojennego przywódcy ludowców, premiera RP Wincentego Witosa, w której prowadził on gospodarstwo rolne. Lider PO złożył kwiaty na grobie Witosa na miejscowym cmentarzu. Po południu Schetyna spotkał się z mieszkańcami Wieliczki.

 

Bartłomiej Maziarz/PAP/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

16%
84%