|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Gmina Zakliczyn jako pierwsza w Małopolsce z przetargiem na Mieszkanie Plus

Spółka PFR Nieruchomości ogłosiła w czwartek przetarg na budowę dwóch budynków w Lusławicach i Paleśnicy, które mają mieć w sumie 70 mieszkań. Mają być przeznaczone na wynajem, z możliwością wykupu po dwudziestu kilku latach, zarówno dla młodych rodzin jak i seniorów. Burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak przekonuje, że o Mieszkanie plus pytają się także mieszkańcy Tarnowa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budynki powinny być gotowe za półtora roku.

wizualizacja - mat.prasowe

"Te mieszkania są skierowane przede wszystkim do rodzin, które pracują, ale nie mają zdolności kredytowej, żeby wybudować swój dom. Patrząc na zainteresowanie i pytania, które dostaję w sprawie Mieszania plus, jestem spokojny, że znajdzie się odpowiednia ilość mieszkańców". - podkreśla burmistrz Dawid Chrobak.

Powodzenie projektu zależy jednak od wysokości czynszu, bo początkowe założenie programu Mieszkanie plus o odgórnie wyznaczonej niskiej cenie spaliło na panewce.

Burmistrz Zakliczyna wyjaśnia, że wysokość czynszu będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu. "Chcielibyśmy, aby to była stawka w okolicach 15-16 złotych za metr kwadratowych. Przy 50-metrowym mieszkaniu jest to około 700 złotych za czynsz z opcją nabycia takiego mieszkania po dwudziestu kilku latach".

Dawid Chrobak dodaje, że wyższa cena w przetargu nie musi oznaczać od razu wyższego czynszu. Innym rozwiązaniem - jak wyjaśnia burmistrz Zakliczyna - może być wydłużenie okresu, po którym mieszkaniec będzie mógł wykupić je z odpowiednią bonifikatą. "Ale na pewno jest to korzystniejsze niż kredyt w banku komercyjnym. Kryteria zostaną ustalone po wyborze generalnego wykonawcy".

Z kolei dyrektor w biurze realizacji inwestycji PFR Nieruchomości Jarosław Kołodziejczyk podkreśla, że "na wolnym rynku nikt nie jest w stanie zmusić kogokolwiek do budowania poniżej kosztów. Chcemy budować mieszkania w takich miejscowościach jak te, tak tanio jak tylko się da. I mamy nadzieję, że burmistrz nakłoni lokalne firmy, żeby w przyzwoitej cenie i standardzie wybudowały mieszkania dla mieszkańców tej ziemi".

Kołodziejczyk dodaje, że wynajem mieszkania od gminy, a nie od "drapieżnego kapitalisty" powinien też zapewnić większy komfort psychiczny i bezpieczeństwo.

Spółka PFR Nieruchomości chce przeznaczyć na budowę mieszkań w gminie Zakliczyn około 9 milionów złotych. Samorząd wniesie do spółki celowej grunty, na których powstaną mieszkania oraz projekty.

 

Bartłomiej Maziarz/bp

64%
36%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 13

Laska

Piątek, 25 stycznia 2019, 17:44

@kwak

Chyba jest inaczej niż mówisz. Tarnów pustoszeje. Inne miasta w okolicy też mają ujemne saldo migracji. To trend ogolnopolski. Czy jest w tym też jakiś brak przywiązania do miejsca w którym się mieszka? Wieś ma jednak inna mentalność w tym zakresie.

Odpowiedz

Twój podpis

Piątek, 25 stycznia 2019, 13:36

Lusławice i Paleśnica to wsie na terenie gminy Zakliczyn, w których ruszą inwestycje w ramach program Mieszkanie Plus. W liczących około 1000 mieszkańców Lusławicach na powierzchni około 30 arów powstanie 4-kondygnacyjny blok z 40-toma mieszkaniami. Z kolei o połowę mniejszej Paleśnicy na powierzchni ok 25 arów powstanie 3-kondygnacyjny blok z 30-toma mieszkaniami. W planowaną kwotę ponad 700 złotych miesięcznego czynszu (+opłaty) wliczone zostanie także 1 miejsce parkingowe("pod chmurką"). W pierwszej lokalizacji w odległości około 1km znajduje się kilka sklepów, stacje paliw, ośrodek zdrowia, a w bezpośrednim sąsiedztwie dom jednorodzinny przed laty zaadaptowany przez samorząd na przedszkole (w przyszłości planowana jest jego rozbiórka). Za to w Paleśnicy w promieniu 300 metrów znajdują się – kościół parafialny, szkoła, 2 sklepy spożywcze (a'la "Wilkowyje"), a tuż obok gabinet lekarza rodzinnego i... oczyszczalnia ścieków. Warto dodać, iż w pobliżu obu lokalizacji znajdują się przystanki autobusowe jednak od lat zatrzymują się na nich tylko autobusy "szkolne". O ile z Lusławic do głównego przystanku w Zakliczynie (skąd odjeżdżają busy do Tarnowa, Krakowa) jest niecałe 2km to Paleśnicę od jakiejkolwiek komunikacji publicznej dzieli ponad... 8! Stąd pytanie czy w tej sytuacji tak mała liczba miejsc parkingowych jest wystarczająca?

Odpowiedz

Piątek, 25 stycznia 2019, 11:59

Tymczasem w Tarnowie Roman 2000 bohatersko rozwiązuje problemy, które sam sobie stworzył, a Prawnik za darmo woli pochylić się nad ważnym problemem nazwania ronda imieniem Adamowicza.

Odpowiedz

Piątek, 25 stycznia 2019, 11:31

@A

Dużo, z info jakie były podawane to miało być 11,39(7,98 bez nabycia) za metr w małopolsce, razy 50 m2 to daje ok 550(350 bez nabycia), a tu informacja, że 700

Odpowiedz

A

Piątek, 25 stycznia 2019, 11:11

700 zł czynszu to dużo, do tego dodatkowo prąd, gaz, woda, daleki dojazd do w miarę przyzwoitej pracy... marne powodzenie tego interesu.

Odpowiedz

Piątek, 25 stycznia 2019, 06:46

Przy obecnej technologi budowa domu jednorodzinnego nie powinna kosztowac wiecej niz roczna srednia krajowa ale ze ..banki I inwestorzy maja miec zwrot i dozywotni interes to jest jak jest.Zabudowa wielorodzinna(mieszkanie na miesxkaniu)powinna byc jeszcze tansza, tylko coz jak jest za tanio, to sie nie szanuje albo. ..inwestuje zeby bylo drogo.Zadna rodzina nie powinna byc zmuszana do wynajmu,bo to jest skandal,zeby Polacy w Polsce nie mieli wlasnego kata, bo podmioty zagraniczne musza wypracowac zysk.

Odpowiedz

Piątek, 25 stycznia 2019, 06:24

Jeden barak dla rodziny drugi dla podręczników.

Odpowiedz

kwak

Czwartek, 24 stycznia 2019, 21:16

... a no tak, myśląc kategoriami elektoratu, to masz.rację. Tylko, że ci co tam zamieszkają, to ewnie wszyscy na jakiś "plusach" będą. A my co ma to robimy i nic z tego nie mamy sie zaj.......emy. Takie tanie mieszkania to tak, ale do diaska w metropoliach z bogatym rynkiem pracy, gdzie mieszkania są drogie i nie dla wszystkich dostępne a nie w takiej dziurze jak zakliczyn.. W ten sposób wytworzymy mastępnych klientów do socjalu. NA WSIACH NIE MA PROBLEMU Z MIESZKANIAMI, ALE JEST PROBLEM Z PRACĄ A TYM BARDZIEJ Z PRACĄ ZA GODZIWE WYNAGRODZENIE

Odpowiedz

W PGR-ach też były takie bloki...

Czwartek, 24 stycznia 2019, 21:03

A kto by się przejmował, że w sąsiedztwie domów jednorodzinnych i rodzinnych gospodarstw "władza" postawi betonowy klocek, bez dojazdu, parkingów, garaży, placu zabaw etc. Nie ma to jak ogłoszenie "sukcesu" jakim jest budowa kilku piętrowego blok w korycie dawnej rzeki >>> https://goo.gl/maps/eHWQjVAxc5v czy 30 mieszkań w... rodzinnej miejscowości burmistrza >>> https://goo.gl/maps/YuJtZjAqic22 .... Skąd my to znamy?

Odpowiedz

hajko freestyle

Czwartek, 24 stycznia 2019, 20:24

@kwak

Błąd kolego albowiem elektorat partii rządzącej to nie Kraków a właśnie Zakliczyn i tego typu małe miasteczka.

Odpowiedz

budowlaniec

Czwartek, 24 stycznia 2019, 20:00

Ten program to największa porażka rządu.

Odpowiedz

kwak

Czwartek, 24 stycznia 2019, 17:35

myślałem że te mieszkania powstawać będą w dużych miastach, gdzie osiedlający się tam ludzie młodzi będą mieć perspektywe dobrych zarobków i bogatego rynku pracy, nie wiem o co chodzi bo w zakliczynie i okolicznych wsiach pusytch domów stoi dosyć, z takich wsi sie ucieka bo chodzi o pracę i dobre zarobki a nie realizacje orwelowskich wizji za publiczne pieniądze.

Odpowiedz

Czwartek, 24 stycznia 2019, 17:07

A kiedy Tarnow?

Odpowiedz