|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Gmina Zakliczyn jako pierwsza w Małopolsce z przetargiem na Mieszkanie Plus

Spółka PFR Nieruchomości ogłosiła w czwartek przetarg na budowę dwóch budynków w Lusławicach i Paleśnicy, które mają mieć w sumie 70 mieszkań. Mają być przeznaczone na wynajem, z możliwością wykupu po dwudziestu kilku latach, zarówno dla młodych rodzin jak i seniorów. Burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak przekonuje, że o Mieszkanie plus pytają się także mieszkańcy Tarnowa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budynki powinny być gotowe za półtora roku.

wizualizacja - mat.prasowe

"Te mieszkania są skierowane przede wszystkim do rodzin, które pracują, ale nie mają zdolności kredytowej, żeby wybudować swój dom. Patrząc na zainteresowanie i pytania, które dostaję w sprawie Mieszania plus, jestem spokojny, że znajdzie się odpowiednia ilość mieszkańców". - podkreśla burmistrz Dawid Chrobak.

Powodzenie projektu zależy jednak od wysokości czynszu, bo początkowe założenie programu Mieszkanie plus o odgórnie wyznaczonej niskiej cenie spaliło na panewce.

Burmistrz Zakliczyna wyjaśnia, że wysokość czynszu będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu. "Chcielibyśmy, aby to była stawka w okolicach 15-16 złotych za metr kwadratowych. Przy 50-metrowym mieszkaniu jest to około 700 złotych za czynsz z opcją nabycia takiego mieszkania po dwudziestu kilku latach".

Dawid Chrobak dodaje, że wyższa cena w przetargu nie musi oznaczać od razu wyższego czynszu. Innym rozwiązaniem - jak wyjaśnia burmistrz Zakliczyna - może być wydłużenie okresu, po którym mieszkaniec będzie mógł wykupić je z odpowiednią bonifikatą. "Ale na pewno jest to korzystniejsze niż kredyt w banku komercyjnym. Kryteria zostaną ustalone po wyborze generalnego wykonawcy".

Z kolei dyrektor w biurze realizacji inwestycji PFR Nieruchomości Jarosław Kołodziejczyk podkreśla, że "na wolnym rynku nikt nie jest w stanie zmusić kogokolwiek do budowania poniżej kosztów. Chcemy budować mieszkania w takich miejscowościach jak te, tak tanio jak tylko się da. I mamy nadzieję, że burmistrz nakłoni lokalne firmy, żeby w przyzwoitej cenie i standardzie wybudowały mieszkania dla mieszkańców tej ziemi".

Kołodziejczyk dodaje, że wynajem mieszkania od gminy, a nie od "drapieżnego kapitalisty" powinien też zapewnić większy komfort psychiczny i bezpieczeństwo.

Spółka PFR Nieruchomości chce przeznaczyć na budowę mieszkań w gminie Zakliczyn około 9 milionów złotych. Samorząd wniesie do spółki celowej grunty, na których powstaną mieszkania oraz projekty.

 

Bartłomiej Maziarz/bp

63%
37%