|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Gmina Tarnów oszacowała straty po trąbie powietrznej. Szczucin ma wreszcie otrzymać pieniądze

Między 160 a 180 tysięcy złotych - takie są wstępne szacunki wysokości strat mieszkańców po trąbie powietrznej, która przed tygodniem przeszła przez miejscowość Jodłówka-Wałki. Podczas nawałnicy zerwanych lub uszkodzonych zostało 13 dachów domów i budynków gospodarczych, a także remiza oraz szkoła. Gmina Tarnów na razie wysłała wniosek do wojewody o wypłatę mieszkańcom w sumie 4 700 złotych zasiłków na najpilniejsze potrzeby.

Posłuchaj co mówi rzecznik wojewody Joanna Paździo

fot. B. Maziarz

- Kwestia napraw to osobna sprawa. To zasiłek do 6 tysięcy złotych. Druga kategoria to zasiłki do 20 000 złotych. One dotyczą remontów budynków. W Jodłówce-Wałki zostały zerwane w całości dachy na trzech budynkach mieszkalnych. Tutaj spodziewamy się wniosków - wyjaśnia rzecznik wojewody Joanna Paździo.

Na całkowicie zniszczone przez żywioł domy można otrzymać do 200 tysięcy złotych, ale takich sytuacji na szczęście nie było w regionie tarnowskim. Tymczasem mieszkańcy miejscowości Jodłówka-Wałki alarmują, że nie mogą znaleźć dekarzy, którzy szybko by naprawili zerwane lub uszkodzone dachy. 

Jak też informuje Radio Kraków Joanna Paździo, w środę - 3 miesiące po podtopieniach - ma zostać też przesłana ostatnia transza pieniędzy na zasiłki na doraźną dla mieszkańców gminy Szczucin, którzy ucierpieli w maju. Jak już informowaliśmy, gmina trzykrotnie uzupełniała wnioski o wypłatę zasiłków dla mieszkańców, bo nie chcieli ich przyjąć urzędnicy wojewody małopolskiego przekonując, że zawierały błędy i braki. Z kolei burmistrz gminy zapewniał, że jego urzędnicy robili to tak sumiennie jak tylko potrafili i chcieli jak na szybciej zapewnić mieszkańcom pomoc.

Jak podkreśla rzecznik wojewody małopolskiego, mimo niepełnych wniosków, na początku lipca przesłano gmnie Szczucin ponad 260 tysięcy złotych, żeby mieszkańcy mogli otrzymać pomoc. Po poprawie błędów i uzupełnieniu wniosków, w środę do gminy Szczucin ma zostać wysłanych jeszcze około 70 tysięcy złotych. 

Pierwotnie samorząd ubiegał się o 490 900 złotych na zasiłki doraźne dla 563 rodzin. Po weryfikacji zarówno ze strony Urzędu Wojewódzkiego, jak i gminy Szczucin zdecydowano o przyznaniu w sumie 336 tysięcy złotych dla około 370 gospodarstw. 

Poza tym 7 rodzin z terenu Gminy Szcucin stara się o zasiłek do 20 tysięcy złotych na remont domu po majowych podtopieniach. 

Joanna Paździo podkreśla, że na przykład Dąbrowa Tarnoska już 24 maja wysłała wniosek o wypłatę doraźnych zasiłków do 6 tysięcy złotych dla mieszkańców 20 domów, a 27 maja zostały wysłane do gminy pieniądze na wypłatę świadczeń. Rzecznik wojewody przekonuje, że pracownicy urzędu starają się jak mogą pomóc samorządowcom w poprawnym wypełnianiu wniosków. 

Jak informuje Paździo dopiero w ostatnich dniach wniosek o wypłatę zasiłków po majowych podtopieniach wysłała gmina Wieliczka. 

Pomoc poszkodowanym obiecuje także Caritas Diecezji Tarnowskiej, z którą można się kontaktować w tej sprawie.

Tymczasem od początku roku na pomoc mieszkańcom doświadczonym przez podtopienia oraz nawałnice z budżetu państwa poprzez Wojewodę Małopolskiego przeznaczono prawie 3 miliony złotych.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)

0%
100%