- Kwestia napraw to osobna sprawa. To zasiłek do 6 tysięcy złotych. Druga kategoria to zasiłki do 20 000 złotych. One dotyczą remontów budynków. W Jodłówce-Wałki zostały zerwane w całości dachy na trzech budynkach mieszkalnych. Tutaj spodziewamy się wniosków - wyjaśnia rzecznik wojewody Joanna Paździo.
Na całkowicie zniszczone przez żywioł domy można otrzymać do 200 tysięcy złotych, ale takich sytuacji na szczęście nie było w regionie tarnowskim. Tymczasem mieszkańcy miejscowości Jodłówka-Wałki alarmują, że nie mogą znaleźć dekarzy, którzy szybko by naprawili zerwane lub uszkodzone dachy.
Jak też informuje Radio Kraków Joanna Paździo, w środę - 3 miesiące po podtopieniach - ma zostać też przesłana ostatnia transza pieniędzy na zasiłki na doraźną dla mieszkańców gminy Szczucin, którzy ucierpieli w maju. Jak już informowaliśmy, gmina trzykrotnie uzupełniała wnioski o wypłatę zasiłków dla mieszkańców, bo nie chcieli ich przyjąć urzędnicy wojewody małopolskiego przekonując, że zawierały błędy i braki. Z kolei burmistrz gminy zapewniał, że jego urzędnicy robili to tak sumiennie jak tylko potrafili i chcieli jak na szybciej zapewnić mieszkańcom pomoc.
Jak podkreśla rzecznik wojewody małopolskiego, mimo niepełnych wniosków, na początku lipca przesłano gmnie Szczucin ponad 260 tysięcy złotych, żeby mieszkańcy mogli otrzymać pomoc. Po poprawie błędów i uzupełnieniu wniosków, w środę do gminy Szczucin ma zostać wysłanych jeszcze około 70 tysięcy złotych.
Pierwotnie samorząd ubiegał się o 490 900 złotych na zasiłki doraźne dla 563 rodzin. Po weryfikacji zarówno ze strony Urzędu Wojewódzkiego, jak i gminy Szczucin zdecydowano o przyznaniu w sumie 336 tysięcy złotych dla około 370 gospodarstw.
Poza tym 7 rodzin z terenu Gminy Szcucin stara się o zasiłek do 20 tysięcy złotych na remont domu po majowych podtopieniach.
Joanna Paździo podkreśla, że na przykład Dąbrowa Tarnoska już 24 maja wysłała wniosek o wypłatę doraźnych zasiłków do 6 tysięcy złotych dla mieszkańców 20 domów, a 27 maja zostały wysłane do gminy pieniądze na wypłatę świadczeń. Rzecznik wojewody przekonuje, że pracownicy urzędu starają się jak mogą pomóc samorządowcom w poprawnym wypełnianiu wniosków.
Jak informuje Paździo dopiero w ostatnich dniach wniosek o wypłatę zasiłków po majowych podtopieniach wysłała gmina Wieliczka.
Pomoc poszkodowanym obiecuje także Caritas Diecezji Tarnowskiej, z którą można się kontaktować w tej sprawie.
Tymczasem od początku roku na pomoc mieszkańcom doświadczonym przez podtopienia oraz nawałnice z budżetu państwa poprzez Wojewodę Małopolskiego przeznaczono prawie 3 miliony złotych.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Bartłomiej Maziarz/ko)