|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Do tarnowskich szkół i przedszkoli wkracza standaryzacja

Tarnowski magistrat postanowił od nowego roku wprowadzić jednolite zasady zatrudnienia pracowników obsługi do szkół i przedszkoli. Do wszystkich tarnowskich szkół i przedszkoli wysłane zostały założenia standaryzacji, do których dopasować muszą się dyrektorzy. Jak one wyglądają?

Posłuchaj materiału Agnieszki Wrońskiej

fot: B. Maziarz

Standaryzacja od kilku tygodni sieje postrach w tarnowskich szkołach i przedszkolach. Nic dziwnego, bo w praktyce oznacza cięcia i zwolnienia. Prezydent Roman Ciepiela mówi wprost: w budżecie w tym roku miasto dopłaciło ponad 100 milionów do edukacji i musi tę dziurę jakoś załatać. "Próbujemy dostosować organizację pracy do tych radykalnie zmieniających się warunków finansowych. Skoro nie otrzymamy ponad 100 mln złotych od rządu, wiedząc, że wpływy w przyszłym roku będą mniejsze, szukamy rozwiązań w części administracyjnej" - tłumaczy Roman Ciepiela. 

Urzędnicy wyliczyli więc, ile sprzątaczek może być zatrudnionych w szkole w zależności od metrażu szkoły, a także  ilu pracowników na etacie powinno być zatrudnionych w kuchni w zależności od wydawanych obiadów. "Wszystko zgadza się jednak jedynie na papierze" - grzmi Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Tarnowie. - W każdej szkole będzie jedna szefowa kuchni. Do tego dochodzi pomoc kuchenna, która jest uzależniona od ilości wydawanych obiadów. Pół etatu, gdy mamy do 80 wydawanych obiadów. Przeliczniki są zatrważające. Nie ma możliwości by taka liczba osób obsłużyła wszystkie dzieci - mówi Iwona Oleksy z ZNP. Co stanie się w przypadku choroby kogokolwiek z obsługi kuchni - tego urzędnicy już nie wytłumaczyli.

Dyrektorzy rozkładają ręce, bo wymóg wprowadzenia zasad tak zwanej standaryzacji zatrudniania został im narzucony przez wydział edukacji. "Mam mieszane uczucia. Z jednej strony rozumiem sytuację miasta - subwencja, wszystkie zmniejszenia wpływów przekonują. Z drugiej strony np. w szkołach średnich, gdzie dostaliśmy "zastrzyk młodzieży", zwiększa się nam zadania, zmniejsza liczbę pracowników administracji potrzebnych do obsługi placówki" - niepokoi się Jerzy Feret, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Tarnowie.

Wszyscy dyrektorzy mieli do ubiegłego tygodnia wysłać do tarnowskiego magistratu odpowiedź na wytyczne standaryzacji - czyli informację... ile osób mogą zwolnić. ZNP w Tarnowie wyliczyło, że może to być nawet 100 pracowników obsługi tarnowskich szkół i przedszkoli. 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Agnieszka Wrońska/ko)

  

13%
87%