|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zamek w Muszynie czeka częściowa rekonstrukcja

Ich głównym atutem są widoki rozciągające się na miasto i góry polsko-słowackiego pogranicza. Poza tym ruiny zamku w Muszynie nie oferują nic więcej. Wkrótce to się jednak zmieni. Uzdrowisko otrzymało 8 milionów złotych dotacji na odbudowę wieży strażniczej i mostu zwodzonego. Co jeszcze się zmieni na zamkowym wzgórzu?

Posłuchaj materiału Bartosza Niemca

Ruiny zamku w Muszynie. Fot. Henryk Żychowski/wikipedia

Zmieni się sporo, choć trzeba zaznaczyć, że w planach jest tylko częściowa rekonstrukcja zamku. Nie zachowały się bowiem dokładne plany warowni obronnej, która wzniesiona została pod koniec XIV wieku, by strzec traktu handlowego między Polską a Węgrami. "Ten zamek uzyska zupełnie nowy wygląd. Nie zamierzamy zbudować nowego Wawelu. Chcemy dokonać rekonstrukcji, by potem udostępnić zamek mieszkańcom i turystom" – zapowiada Jan Golba, burmistrz Muszyny.

Projekt przygotowany pod okiem archeologów i konserwatora zabytków zakłada przede wszystkim podniesienie o kilkadziesiąt centymetrów murów zewnętrznych i ich zabezpieczenie przed dalszym niszczeniem. Jedną z atrakcji ma być odtworzona do trzeciego poziomu wieża strażnicza. W miejscu dawnego domu zachodniego na zamku urządzony zostanie taras widokowy, a w podziemiach kawiarnia i komnaty. "W komnatach powstaną docelowo pomieszczenia muzealne, gdzie będzie można oglądać pamiątki związane z historią Muszyny" - mówi Jan Golba. 

To właśnie na zamku - jak podają legendy - rozpoczęła się historia Muszyny, jako kurortu uzdrowiskowego. Jeden ze zbójów został bowiem skazany na kopanie studni w warowni, która stoi na litej skale. Nikt nie wierzył, że to mu się uda, ale w końcu ze skał wybiła woda mineralna, z której po dziś dzień słynie Muszyna. Nie wiadomo, gdzie dokładnie była studnia, ale w symboliczny sposób zostanie upamiętniona na zamku. Turyści liczą, że po częściowej odbudowie, więcej osób zainteresuje się historią tego miejsca. "Jakby nie było to zamek darowany biskupom polskim przez króla. Każda pamiątka z przeszłości jest cenna dla nas i kolejnych pokoleń" - podkreślają odwiedzający muszyński zamek.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze prace rozpoczną się już w tym roku.

 

 

 

(Bartosz Niemiec/ko)

93%
7%