Jak poinformowało kierownictwo Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, nowa trasa zwiedzania Sądeckiego Parku Etnograficznego miała zostać zaprezentowana i udostępniona zwiedzającym w tym miesiącu, ale sytuacja związana z pandemią sprawiła, że działania zostały przeniesione prawdopodobnie na początek grudnia tego roku.
Stała ekspozycja Sądeckiego Parku Etnograficznego liczy ponad 80 obiektów wiejskiej architektury, przeniesionych z terenu historycznej Sądecczyzny, oraz ponad 7 tysięcy eksponatów, które - prezentowane zgodnie ze szczegółowymi scenariuszami wnętrz skansenowskich - budują obraz dawnej wsi.
Kustosz Joanna Hołda, koordynatorka projektu wyjaśniła, że celem nowej trasy „Rzecz z drugiej strony” jest modernizacja wystawy sądeckiego skansenu, poprzez wprowadzenie nowej trasy zwiedzania, „nadbudowanej” na dotychczasowej stałej ekspozycji. Trasa zakłada odwrócenie perspektywy zwiedzania - wyjście od szczegółu, czyli eksponatu (rzeczy), który będąc częścią stałej wystawy zawiera szereg treści, mogących jednak łatwo umknąć uwadze zwiedzającego.
„Trasę będzie tworzyło 120 przedmiotów, wybranych w kolejnych obiektach skansenu tak, by możliwie szeroko opowiedzieć o kulturze i historii regionu” - zapowiedziała koordynatorka.
Wśród eksponatów znajdą się zarówno unikatowe dzieła wiejskiego rzemiosła, sztuki sakralnej, meblarstwa czy plastyki obrzędowej, jak i przedmioty codziennego użytku, sprzęty, narzędzia czy tzw. „domowe graty”.
Według kustosz skansenu, trasa została przygotowana tak, by zainteresować możliwie szerokie grono odbiorców. „Znajdą się na niej zarówno popularno-naukowe opisy, jak i wyczerpujące noty, adresowane do specjalistów i osób dociekliwych, chcących poszerzyć fachową wiedzę z zakresu etnografii, sztuki i historii regionu. Zostaną zamieszczone także proste opisy, dostępne dla szukających podstawowych informacji” - wskazała.
Innowacyjną częścią trasy – poinformowała kustosz - będzie filmowy katalog wystawy, złożony z krótkich filmów, zrealizowanych na ekspozycji skansenu, a pokazujących w detalach wybrane przedmioty.
Jak podkreślił marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, mimo epidemii Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu nie ustaje w nowatorskich pomysłach, nie tylko pokazujących Sądecczyznę od innej strony, ale poszerzających wiedzę historyczną i etnograficzną o tej części Małopolski.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Wspieranie działań muzealnych”.
PAP/łk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.