|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czy budżet obywatelski Nowego Sącza wciąż jest obywatelski?

Takie pytanie zadajemy w związku ze sporem, który dotknął osiedle Dąbrówka. Jak już informowaliśmy, zostały tam złożone dwa projekty – jeden przez radnego Koalicji Nowosądeckiej, poparty przez jego żonę. Drugi przez zarząd osiedla, którego przewodniczącym jest radny klubu Wybieram Nowy Sącz, a poparty przez radną PiS. Oba projekty zostały odrzucone przez Komisję Weryfikacyjną.

Posłuchaj materiału Bartosza Niemca

Fot. Paweł Topolski

Projekt radnego Koalicji Nowosądeckiej dotyczył budowy minipola golfowego. Zarząd osiedla po konsultacjach z mieszkańcami chciał natomiast starać się o budowę sceny plenerowej. Problem jednak w tym, że wnioskodawcy wskazali ten sam teren pod budowę. Michał Kądziołka, radny, a zarazem przewodniczący osiedla Dąbrówka, uważa, że Jakub Prokopowicz z opozycyjnego klubu zrobił to celowo, by storpedować realizowane od lat plany mieszkańców. 

"To miejsce nadal miało się rozwijać. Najpierw powstała droga asfaltowa, potem siłownia pod chmurką, następnie plac zabaw, w dalszej kolejności parking, wybudowaliśmy też w czynie społecznym boisko do siatkówki plażowej. Teraz chcieliśmy zrobić kolejny krok - budowę sceny widowiskowej" - mówi Kądziołka.

Radny Prokopowicz tłumaczy jednak, że nie zrobił nic złego. Do niego, choć nie jest mieszkańcem osiedla Dąbrówka zgłosiły się bowiem osoby, które poprosiły o wsparcie. 

"Przyszło do mnie trzech mieszkańców osiedla Dąbrówka z prośbą, by złożyć w ich imieniu projekt na minigolf. Wskazali mi działkę i plan tego, co mniej więcej chcieliby tam widzieć i w ich imieniu złożyłem taki projekt" - wyjaśnia radny.

Pod jego wnioskiem podpisała się jednak tylko żona. Natomiast pod projektem zarządu osiedla Dąbrówka podpisała się radna PiS Teresa Cabała, ale także dodatkowo zebrano ponad 150 podpisów poparcia. Mieszkańcy tłumaczą, że chcieli przestrzeni do organizacji osiedlowych festynów.

Najprostszym wyjściem z sytuacji byłoby dopuszczenie do głosowania obu wniosków, tak aby to mieszkańcy ostatecznie zdecydowali, który z projektów powinien być zrealizowany. Radny Michał Kądziołka uważa jednak, że cała sprawa to tak naprawdę atak polityczny na jego osobę, a przez zmianę regulaminu budżetu obywatelskiego projekt mieszkańców jego osiedla może przepaść w głosowaniu.

"Skoro się powiela projekt na jednym terenie, to niech mieszkańcy decydują, ale niech to będą mieszkańcy Dąbrówki. Niestety regulamin budżetu obywatelskiego jest tak źle skonstruowany, że na przykład jest realizowany jakiś projekt na Zabełczu i w tym momencie ja, jako mieszkaniec Dąbrówki, mogę na ten projekt zagłosować" - mówi Kądziołka.

Wnioskodawcy próbowali się dogadać. M.in. Michał Kądziołka prosił Jakuba Prokopowicza, by zmienił lokalizacje dla sygnowanego przez siebie projektu. Niestety doszło, w dużym skrócie, do ostrego sporu. W efekcie komisja weryfikacyjna odrzuciła oba projekty - informuje Artur Bochenek, zastępca prezydenta Nowego Sącza.

"Wyobraźmy sobie sytuację, że zostanie określona pula pieniędzy, która będzie do dyspozycji osiedla Dąbrówka i można by było zrealizować oba projekty. Nie da się, bo zachodzą na siebie" - tłumaczy Bochenek.

Budżet obywatelski Nowego Sącza od lat opiewa na kwotę dwóch milionów złotych. Obecny prezydent podzielił natomiast całą sumą na wszystkie osiedla. Poprzez polityczne gierki radnych, osiedle Dąbrówka może stracić szansę na inwestycję wartą blisko 100 tysięcy złotych.

Wnioskodawcy mają złożyć odwołania od decyzji komisji weryfikacyjnej. Jaka będzie odpowiedź komisji, dowiemy się najpóźniej 16 września. Wówczas ma zostać opublikowana lista projektów poddanych pod głosowanie budżetu obywatelskiego. Samo głosowanie zaplanowano na początku października.   

 

(Bartosz Niemiec/łk)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

50%
50%