|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W okręgu 12 tylko dwie partie podzielą między sobą mandaty

W wyborczym podsumowaniu czas na okręg 12. W powiatach chrzanowskim, oświęcimskim, wadowickim, suskim i myślenickim zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość zdobywając blisko 53 i pół procent głosów. Drugie miejsce dla Koalicji Obywatelskiej, trzecie dla Lewicy. Jednak tylko dwie partie podzielą między sobą mandaty.

Fot. Marek Mędela

Aż sześć mandatów - o jeden więcej niż cztery lata temu - zdobyli kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Startujący z 1. miejsca Rafał Bochenek zdobył ponad 42 tysiące głosów. - Przede wszystkim dziękujęmy wszystkim tym, którzy nam zaufali. Postaramy się tego zaufania nie zawieść. Zresztą te ostatnie cztery lata pokazały, że jesteśmy konsekwentni i przede wszystkim dotrzymujemy słowa. To wszystko, co obiecywaliśmy, będzie realizowane. Mamy konkretny plan na pierwsze 100 dni, tak że już od dzisiaj zaczynamy pracować po to, żeby wypełniać te nasze złożone obietnice.

Do sejmu dostali się także poseł Marek Polak z Andrychowa i była burmistrz Wadowic a ostatnio posłanka Ewa Filipiak. Świetny wynik - ponad 14 tysięcy głosów - miał również radny sejmiku Filip Kaczyński. Posłem zostanie tez Krzysztof Kozik z Libiąża oraz były burmistrz Myślenic Władysław Kurowski.

Koalicja Obywatelska nie powiększyła stanu posiadania. Posłami ponownie zostali Dorota Niedziela i Marek Sowa.

- To jest bardzo dobry, satysfakcjonujący wynik. Oczywiście chciałoby się trzy mandaty, ale przy taki ogólnym poparciu jest to dosyć trudne. Gratuluję wszystkim, ale też chciałam bardzo podziękować wszystkim, którzy wykonywali tę pracę i kampanię prowadzili bardzo aktywną - komentowała Niedziela. Na liście koalicji przepadł były burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, na którego zagłosowało 4 i pół tysiąca wyborców.

Gorycz porażki musi przełknąć też Lewica. Mimo trzeciego wyniku i 8,5 procentowego poparcia nie będzie miała posła z Małopolski zachodniej.

- Zabrakło 1070 głosów, chociaż jest to najlepszy wynik od 2007 roku, kiedy to posłem został Stanisław Rydzoń. Jesteśmy z tego wyniku zadowoleni. Pewien niedosyt pozostaje. 1000 głosów to jest naprawdę minimalna liczba, żeby ten mandat był, ale takie jest życie.

Zdaniem Ryszarda Śmiałka zabrakło takich pieniędzy na kampanie, jakie mają duże partie i braku struktur Lewicy w okolicach Myślenic, gdzie partie lewicowe miały piąty, ostatni wynik.

W sejmie nie zobaczymy też posła Kukiz'15 Józefa Brynkusa. Mimo ponad ośmiu tysięcy głosów Koalicja Polska nie wprowadzi do sejmu żadnego przedstawiciela w okręgu 12.

 

 

Marek Mędela/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

25%
75%