|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

To spore zaskoczenie! W okolicach Chrzanowa i Olkusza pojawiły się wilki. FILM

W lasach w okolicach Chrzanowa i Olkusza pojawiły się wilki. Dorosły samiec regularnie pojawią się na granicy Małopolski i Śląska na terenach, na których wilków nie było od czasów II wojny światowej. Zdaniem leśników jest jeszcze za wcześnie, aby ogłaszać powrót drapieżników na te tereny.

Posłuchaj materiału Marka Mędeli

Fot. Pixabay

Wilki w naszej okolic? Mieszkańcy mówią: - To  niemożliwe. Tutaj nigdy nie było wilków i raczej nie będzie.  Są dziki, sarny, ale nie wilki.

Dorosłego samca w pobliżu elektrowni w Trzebini jesienią sfilmowali mieszkańcy. To rozwiewa wątpliwości - mówi Ewelina Boruń zastępca nadleśniczego z Chrzanowa: - Z całą pewnością stwierdziliśmy, że pojawił się samiec wilka w naszych lasach. Najprawdopodobniej gdzieś tutaj się przemieszczał.

Wilk-samotnik jest obserwowany też w lasach w okolicach Olkusza. Leśnicy dostają sygnały od mieszkańców od kilku miesięcy. to spora niespodzianka - bo wilki tutaj ostatni raz mieszkały przed wojną - mówi Rafał Krzysztofek z nadleśnictwa w Olkuszu.

Na razie mówimy o jednym osobniku. Nie wiadomo ile ma lat, skąd przywędrował, ani czy w tej okolicy zostanie na dłużej.

- Pojedyncze osobniki nie tworzą jeszcze watahy i przez tereny Nadleśnictwa Olkusz przechodzą. Wokół Olkusza są duże kompleksy leśne. Warunki są niezłe. Jest coraz więcej zwierzyny płowej. Czy on tu zostanie na stałe, zobaczymy - mówi Mateusz Łapaj z nadleśnictwa w Olkuszu, który jednak uspokaja: wilka  nie należy się obawiać, bo to zwierzę, które unika kontaktu z człowiekiem.

A wilki w Małopolsce mają się świetnie w górach. Watahy żyją w południowej części regionu od Beskidu Niskiego po Beskid Mały. Szacuje się, że populacja tych zwierząt w Małopolsce wynosi około 120 osobników.

 

Marek Mędela/jgk

88%
12%